תחלואה כפולה

תחלואה כפולה

המונח תחלואה כפולה הינו מונח מקצועי הבא לתאר שילוב של מספר התמודדויות נפשיות או אבחנות אצל אדם אחד.  המונח תחלואה כפולה מבקש להדגיש כי מדובר באבחנות שונות אך קשורות אחת בשנייה ומשפיעות על האבחנה והמהלך. בתחום של גמילה מההתמכרויות ניתן לראות אחוזים גבוהים של אנשים המתמודדים עם התמודדות נפשית מאובחנת בנוסף להתמכרות. מחקרים מצביעים כי לפחות חצי מהאנשים המתמודדים עם הפרעות נפשיות יפתחו, במהלך החיים, שימוש לרעה או התמכרות לסמים או אלכוהול. לשילוב של התמודדות עם הפרעה נפשית והתמכרות יש משמעות מבחינת אבחון וטיפול ולכן חשוב להכיר את המורכבות הכרוכה בכך.

תחלואה כפולה – כשהתמכרות והתמודדות נפשית מאובחנת נפגשות

  • ממחקרים רבים עולה כי ישנם אחוזים גבוהים של אנשים מכורים הסובלים בנוסף, מהפרעות חרדה והפרעה פוסט טראומתית. בנוסף, ניתן לראות תחלואה כפולה גם בקרב אנשים המתמודדים עם מחלות נפשיות קשות יותר כגון, סכיזופרניה, הפרעת אישיות גבולית, מאניה דפרסיה, דיכאון ועוד…
  • גיל ההתבגרות- התמכרות עלולה להתפתח בכל שלב בחיים. עם זאת, התמכרות מתחילה הרבה פעמים בגיל ההתבגרות, תקופה בה ניתן לראות סימנים ראשוניים להתפתחות קשיים נפשים. ניתן לראות תחלואה כפולה בתקופת הבגרות המוקדמת, גילאי 16-25, במעבר מילדות לבגרות. בתקופה זו, אנשים המתמודדים עם שילוב של התמכרות והפרעה נפשית, זקוקים לתמיכה רבה כדי לצלוח את האתגרים בתחום המשפחה, חברה, לימודים ותעסוקה.
  • הפרעה נפשית בתקופת הילדות או ההתבגרות מעלה את הסיכון להתפתחות של התמכרות. לכן, אבחון מוקדם חשוב כדי לטפל באופן יעיל ולהפחית את הסיכון להתפתחות הפרעות נוספות וביניהם התמכרות ושימוש לרעה בסמים ואלכוהול.

מה הקשר בין הפרעה נפשית להתמכרות?

קשה להצביע על הקשר הסיבתי המדויק בין הפרעות נפשיות להתמכרות. עם זאת, ישנם שלושה הסברים אפשריים לקשר זה.

גורמי סיכון משותפים

להתמכרות והפרעות נפשיות ישנם גורמי סיכון משותפים, נטיות גנטיות והשפעות סביבתיות כגון חשיפה לטראומות ולחצים מתמשכים.

הפרעות נפשיות כגורמות להתמכרות

ישנה תפיסה כי פעמים רבות אנשים המתמודדים עם הפרעות נפשיות משתמשים בסמים ואלכוהול כדרך של ריפוי עצמי.

שימוש לרעה והתמכרות כתורמים להתפתחות הפרעות נפשיות

שימוש ממושך בסמים עלול לגרום לשינויים מוחיים ולגרום להתפרצות מחלות נפש.

תחלואה כפולה – אבחון

האבחון של מחלת נפש אן הפרעה נפשית בשילוב עם התמכרות, הוא אבחון מורכב עקב הסימפטומים הדומים לפעמים. לכן, כדי למנוע מקרים של אבחונים שגויים, יש צורך להשתמש בכלים אבחוניים מקצועיים ומתקדמים. אבחון מוקדם ומדויק יסיע בהתאמת הטיפול וימנע הדרדרות במצב.

תחלואה כפולה -טיפול

הטיפול שנמצא יעיל ביותר במצבים של תחלואה כפולה הוא טיפול משולב. טיפול משולב הוא טיפול המשלב שיטות טיפול קוגניטיביות במטרה להעצים יכולות התמודדות ותקשורת בין אישית יחד עם גישות המגבירות מוטיבציה ותפקוד וטיפול תרופתי במידת הצורך.

תחלואה כפולה -טיפול התנהגותי

טיפול התנהגותי הוא המפתח לתהליכי גמילה ושיקום עבור אנשים המתמודדים עם התמכרות והפרעה נפשית. יש מספר שיטות טיפול שהוכחו כיעילות.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי  CBT-

שיטת טיפול זו מטרתה למתן אמונות יסוד שליליות והתנהגויות לא מסתגלות. טיפול זה הוכח כיעיל ביותר עבור אנשים המתמודדים עם התמכרות והפרעות חרדה או מצב רוח.

טיפול דיאלקטי התנהגותי DBT –

טיפול זה נועד להפחית דפוסי התנהגות הרסניים ופוגעניים כולל מחשבות ודחפים אובדניים, פגיעות עצמיות ושימוש לרעה בחומרים פסיכואקטיבים.  שיטת טיפול זו הינה אחת היחידות שנמצאו יעילות עבור אנשים המאובחנים כבעלי הפרעת אישיות גבולית.

טיפול בחשיפה-
שיטת טיפול קוגניטיבית המיועדת עבור אנשים המתמודדים עם הפרעות חרדה והפרעה פוסט טראומתית.  בשיטת טיפול זו האדם נחשף באופן עקבי ומדורג למושא החרדה במטרה להפחית את רמות הרגישות והעוררות שלו ולפתח אסטרטגיות התמודדות יעילות. החשיפה נעשית במרחב בטוח ובאופן מבוקר עד להפחתת הסימפטומים הקשורים בחרדה.

לסיכום

אנשים המתמודדים עם התמכרות והפרעה נפשית נמצאים בסיכון להחמרת ההתמכרות ומצבם הנפשי.  אבחון מקצועי ומדויק חשוב ביותר כדי להתאים את הטיפול ולמנוע החמרה.  הטיפול בתחלואה כפולה לרוב הוא טיפול המוחזק על ידי מספר אנשי מקצוע מתחומים שונים הנמצאים בתקשורת מתמדת ובהתאם למצבו של האדם עובדים בשיתוף פעולה על מטרות טיפוליות.

אנחנו, במרכז גמילה שבטיא, מכירים במורכבות של התמודדות עם תחלואה כפולה ועובדים עם במגוון שיטות טיפול שהוכחו יעילות במצבים כאלה.

אנחנו מציעים לך את הידע, המומחיות והניסיון שלנו בעבודה עם אנשים בעלי התמודדויות נפשיות נוספות בתהליכי גמילה.

אצלנו תמצא בית חם ובטוח כדי להתחיל במסע שלך לגמילה וריפוי.

post-thumbnail
שירותים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
מרכז גמילה משולב

מרכז גמילה משולב הוא כינוי למרכז גמילה הנותן מענה טיפולי...

קראו עוד >
post-thumbnail
טיפול פסיכדלי

טיפול פסיכדלי הוא טיפול פסיכותרפיה המבוסס על שיחה ומשלב שימוש...

קראו עוד >
post-thumbnail
סיוע בגמילה מקנאביס

גמילה מהתמכרות לבד קשה מאד ואנשים רבים נזקקים לקבל סיוע...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך להיגמל מקטמין?

 אם הגעת לכאן וודאי גם את תוהה איך להיגמל מקטמין....

קראו עוד >