התמכרות לטינה

התמכרות לטינה

בשנים האחרונות חלה עליה בתופעת התמכרות לטינה בארץ ובמיוחד בקרב הקהילה הגאה. סם הטינה, קיצור של המילה קריסטינה, הוא סם מעורר וממריץ אשר אחת מהשפעותיו העיקריות היא בהגברת העוררת המינית. עקב השפעתו המעוררת והממריצה אנשים רבים משתמשים בו לפני קיום יחסי מין. משתמשים רבים מתארים כי אינם יכולים לקיים יחסים ללא שימוש בסם הטינה. לסם הטינה פוטנציאל גבוה מאד להתמכרות והשלכות ארוכות טווח קשות.

התמכרות לטינה – לא קליל ולא מגניב

 • סם הטינה, הידוע גם בשמות נוספים, כגון קריטסל מת', הוא מתאמפטמין, סם סינטטי הידוע בעיקר בזכות השפעותיו הממריצות על מערכת העצבים. את סם הטינה צורכים בעיקר בעישון, הסנפה או הזרקה. צריכה של סם הטינה גורמת לעלייה מהירה בהפרשת חומרים כימיים שונים במוח, דופמין, סרוטונין ונוראפינפרין. עלייה בחומרים אלו גורמת לעלייה בתחושות אופוריה, אנרגיה, הנאה, ביטחון עצמי ועוררות יתר.  עקב השפעותיו אלו של הסם, צעירים רבים נוטים להשתמש בו במסיבות ולפני קיום יחסי מין, ללא ידע מספק אודות הפוטנציאל הגדול להתמכרות שהשימוש בטינה טומן בחובו.
 • ישנם כמה סוגי סמים, ביניהם סם הטינה,  אשר אנשים נוהגים להשתמש בהם לפני קיום יחסי מין. אנשים מתארים כי לאחר נטילת סמים מסוימים או ערבוב של כמה סוגי סמים  שונים הם יכולים לקיים יחסי מין במשך שעות רבות, בהנאה ובתחושת ביטחון עצמי רב ללא כאב.  נשמע אטרקטיבי. עם זאת, בנוסף לסכנות הרגילות של שימוש בסמים, שימוש בסמים מעוררים לפני קיום יחסי מין עלול לגרום לפציעות שעשויות לגרום להידבקות במחלות מין וביניהם, איידס ומחלות מין נוספות.
 • מדיווחים של משתמשים רבים עולה כי מרביתם מתארים כי סם הטינה כה ממכר עד כי אפילו לאחר מספר שימושים בודדים , עלולים להתמכר לטינה. ישנם אלו הטוענים כי הוא ממכר פי שלוש יותר מקוקאין. לסם הטינה פוטנציאל גדול להתמכרות עד כי ישנם אלו המכורים לטינה אשר מתארים כי הם אינם טיפוסים מתמכרים אבל כן התמכרו לטינה. לסם הטינה ישנו תדמית של סם קליל, אך המציאות רחוקה מכך מאד ולמעשה מדובר בסם מסוכן בעל פוטנציאל גבוה מאד להתמכרות הרסנית.
 • מתיאורים רבים של משתמשים בסם הטינה עולה כי ישנו מהלך אופייני אותו חווים המשתמשים. בשלב הראשון, מיד לאחר נטילת הסם, בעודו נספג בסם, ישנה תחושת ריגוש ואופוריה. תחושות אלו מתבטאות בדופק מהיר, עוררות גבוהה, חדות מחשבה.

לאחר מכן מגיע שלב הבינג', הפרזה. בשלב זה המשתמש רוצה לקחת עוד ועוד מהסם כדי לחוש שוב ושוב את תחושות הריגוש והאופוריה. לאחר שמנת הסם כבר אינה מייצרת את תחושות הריגוש, המשתמש חווה תחושות קשות של ריקנות ואיבוד זהות. מדובר בשלב קשה ומסוכן בו האדם יכול להזיק לעצמו או לאחרים.

לאחר מכן, שלב ההאנג אובר והדיכאון, שלב הנפילה בו המשתמש חווה הלם גופני כללי ורצון עז לישון ול"העלם". בשלב זה מאופיין בחוסר אנרגיה כללי, תשישות של הגוף ודיכאון המלווה לעיתים במחשבות אובדניות.

התמכרות לטינה הינה התמכרות עם השלכות קשות קצרות וארוכות טווח. בין ההשפעות של ההתמכרות ניתן למצוא את ההשלכות הבאות:

 • שינויים קיצונית במשקל.
 • התקפי לב.
 • בעיות במערכת העיכול.
 • הפרעות שינה קשות.
 • עלייה בתוקפנות.
 • חרדה, דיכאון.
 • פרנויה, פסיכוזות.
 • הסתגרות, תשישות ועייפות.

גמילה מטינה – כאמור, לסם הטינה, פוטנציאל גבוה להתמכרות. לגמילה מסם הטינה ישנם שתי היבטים, גמילה פיזית וגמילה נפשית. עקב ההשפעות הקשות של הסם ופוטנציאל ההתמכרות הגבוה, אפילו לאחר מספר ספור של שימושים. חשוב מאד כי גמילה תעשה בליווי מקצועי ותחת פיקוח ומעקב רפואי.

לסיכום

סם הטינה מצטייר כסם קליל לשימוש מזדמן. אך הדבר אינו כך בכלל ולמעשה מדובר בסם בעל פוטנציאל גבוה מאד להתמכרות, אפילו לאחר פעמים בודדות של צריכה. לסם הטינה ישנם השלכות ארוכות טווח  על הבריאות הפיזית והנפשית. למרבה הצער, עקב השפעותיו הממריצות, ישנה עלייה בשימוש בסם, בעיקר בקרב הקהילה הגאה.

הציעו לך טינה? אל תתפתה לקחת. שום דבר לא שווה את הנזקים החמורים שהשימוש בו טומן.

מכור לטינה? צור קשר עוד היום עם צוות המומחים שלנו. לנו במרכז גמילה שבטיא יש את הכלים, הידע והניסיון לעזור לך לקחת את החיים שלך בחזרה בידיים.

גמילה מהתמכרות לטינה אפשרית בעזרת סיוע ותמיכה מספקים. צרו איתנו קשר עוד היום כדי שנבין ביחד כיצד נוכל לעזור לך בהתמודדות עם השימוש שלך בטינה.

post-thumbnail
שירותים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
מרכז גמילה משולב

מרכז גמילה משולב הוא כינוי למרכז גמילה הנותן מענה טיפולי...

קראו עוד >
post-thumbnail
טיפול פסיכדלי

טיפול פסיכדלי הוא טיפול פסיכותרפיה המבוסס על שיחה ומשלב שימוש...

קראו עוד >
post-thumbnail
סיוע בגמילה מקנאביס

גמילה מהתמכרות לבד קשה מאד ואנשים רבים נזקקים לקבל סיוע...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך להיגמל מקטמין?

 אם הגעת לכאן וודאי גם את תוהה איך להיגמל מקטמין....

קראו עוד >