גמילה ממדבקות פנטה

גמילה ממדבקות פנטה

מה זה מדבקות פנטה? האם הן ממכרות? ומתי יש צורך בגמילה? מדבקות פנטה, או בשמם המלא, פנטניל, הם תרופה לשיכוך כאבים כרוניים חזקים מאד. מדבקות פנטה מכילות חומר פעיל בשם פנטניל, חומר ממשפחת האופיואידים, ונחשבות לתרופה נרקוטית חזקה ביותר. מאחר ומדובר במשכך כאבים חזק ביותר התרופה הוא ניתן לחולים אונקולוגים, אנשים לאחר ניתוח או לאלו המתמודדים עם כאבים קשים מאד.  התרופה ניתנת בצורת מדבקות על העור המוחלפות כל 27 שעות ומשחררת באיטיות את החומר הפעיל לעור.

גמילה ממדבקות פנטה – כל הסיבות והדרכים להיגמל

מדבקות פנטה הן חזקות פי 50-100 ממורפין, משכך כאבים חזק מאד ממשפחת האופיאידים. פנטניל נחשב לתרופה נרקוטית חזקה והסכנה בלקיחת מנת יתר היא גדולה  מאד. שימוש לרעה בפנטניל עלול להוביל להאטה בנשימה, ירידה בהכרה ואובדן קורדינציה. כל המצבים הללו עלולים להוביל לתאונות קשות ונזקים מוחים שונים. לקיחת מנת יתר של תרופות נרקוטיות רבות עשויה לגרום לתופעות הללו להופיע בהדרגה. מאחר ופנטניל נחשב כתרופה חזקה מאד, הסכנה בלקיחת מנת יתר היא הופעתן של תופעות אלו בעוצמה רבה ובמהירות.

סימפטומים של מנת יתר של פנטניל הם אופוריה, קשיים בנשימה, עייפות חזקה, בעיות בזיכרון וקוגניציה, קושי בהליכה ויציבות, בלבול, קומה ודום לב.

  • אנשים מתקשים להאמין כי תרופות משככות כאבים הניתנות על ידי מרשם רופא עלולות להיות ממכרות ומסוכנות כמו כל סם לא חוקי. פנטניל משפיע על מערכת העצבים על ידי שחרור כמות גדולה של דופמין, המשנה את פעילות המוח לאורך זמן. שינויים אלו הם היוצרים את התלות וההתמכרות. ולכן , פעמים רבות גם לאחר שהמרשם הסתיים וכבר אין צורך רפואי , האדם ימשיך לצרוך פנטניל בכל מיני דרכים.
  • לראות אדם היקר לך, מתמודד עם התמכרות לפנטניל , זו חוויה קשה. גם אם אין לך את הידע הרפואי הנדרש, עדיין יש לך את היכולת להיות חלק משמעותי.
  • תלמד על ההתמכרות כדי שתוכל להבין לעומק אם מה הוא מתמודד. ככל שתבין טוב יותר איך ההתמכרות משפיעה פיזית ונפשית, כך תוכל להיערך טוב יותר כדי לספק לו את התמיכה הדרושה.
  • אל תחכה שהוא יגיע לתחתית בכדי להציע עזרה. שתפו אותו בכך שאתם מודאגים לגבי מצבו והציעו לו אפשרויות של מרכז גמילה מהתמכרויות. לעיתים יש אמונה שאדם מכור צריך "ליפול" עמוק כדי לפנות לעזרה. התמכרות לפנטניל היא התמכרות קשה ומסוכנת וחשוב לטפל בה עוד בתחילתה.
  • היה בעמדה חומלת ואמפטית והימנעו משיפוטיות וביקורתיות. כעס, שיפוטיות וביקורת יגרמו לאדם מולכם להיות במקום מתגונן ומרוחק. חשוב לשמור על שיח מכיל, מבין ומכבד. לא תמיד זה קל, אבל ככל שתשמרו על מרחב נעים, כך האדם מולכם ירגיש נוח ונכון להיות בשיח לגבי מצבו.
  • יש את מה שאתה יכול לעשות, לשקף למכור את מצבו, להביע אמפטיה, להציע עזרה. יחד עם זאת, קבל בהבנה את כך שיתכן ויקח לו זמן לפנות לעזרה או בכלל להבין שהוא זקוק לעזרה.
  • כאשר האדם מתחיל תוכנית גמילה, הישאר מעורב לאורך כל הדרך. גמילה היא מסע של עליות וירידות, תקווה , חששות, ציפיות ואתגרים. זהו הזמן בו האדם זקוק למירב התמיכה. בדקו מולו לאיזה תמיכה הוא זקוק, היו קשובים לצרכים השונים והיו נכונים לעזור.
    היה קשוב לעצמך! להתמודד עם אדם מכור, זוהי התמודדות מורכבת. עד כה עסקנו בדרכים בהם אתה יכול לסייע אבל יחד עם זאת, חשוב מאד להיות ערים לקשיים ולצרכים שלכם ובמידת הצורך לשקול פנייה לטיפול.

לסיכום

מדבקות פנטה ממכרות. כן, גם אם הרופא רשם לכם ובהתחלה הייתה הצדקה רפואית. הסכנה הכרוכה בהתמכרות למדבקות פנטה היא גדולה וקשורה בכך שמדובר במדבקות המכילות חומר נרקוטי פעיל חזק ביותר. אם אתה או יקירך משתמש במדבקות פנטיל, היה ער לסכנה הטמונה בהן ולסימפטומים המעידים על התמכרות.

התמכרות לפנטניל היא התמכרות מסכנת חיים. אל תיתן לתחושות רגעיות וזמניות להרוס לך את החיים.

אם אתה חושש שאתה מתחיל לפתח התמכרות, פנה עוד היום לצוות המומחים שלנו במכון גמילה שבטיא, כדי לשאול, לברר ולהתייעץ.

post-thumbnail
שירותים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
מרכז גמילה משולב

מרכז גמילה משולב הוא כינוי למרכז גמילה הנותן מענה טיפולי...

קראו עוד >
post-thumbnail
טיפול פסיכדלי

טיפול פסיכדלי הוא טיפול פסיכותרפיה המבוסס על שיחה ומשלב שימוש...

קראו עוד >
post-thumbnail
סיוע בגמילה מקנאביס

גמילה מהתמכרות לבד קשה מאד ואנשים רבים נזקקים לקבל סיוע...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך להיגמל מקטמין?

 אם הגעת לכאן וודאי גם את תוהה איך להיגמל מקטמין....

קראו עוד >