גמילה מפרקוסט

גמילה מפרקוסט

כן, גם פרקוסט שהיא תרופת מרשם עלולה להוביל להתמכרות ולצורך בגמילה מפרקוסט. מדובר בתרופה נרקוטית המיועדת להקלה על כאבים בינונים עד חריפים וניתנת כטיפול רפואי קצר טווח. פרקוסט היא תרופת מרשם הניתנת לקנייה רק על ידי מרשם והצגת תעודת זהות. מצד אחד , מדובר בתרופה יעילה וחזקה מאוד לשיכוך כאבים ומצד שני, זוהי תרופה עם חומרים נרקוטיים פעילים העלולים להוביל להתמכרות קשה מאוד.

גמילה מפרקוסט – כל מה שאתם צריכים לדעת

-פרקוסט היא תרופה נרקוטית המכילה בתוכה שני חומרים פעילים: אוקסיקודון ופרצטמול. אוקסיקודון הוא משכך כאבים אופיואידי, כלומר משכך כאבים שפועל בדומה לתרופות המופקות מאופיום כמו מורפיום או הרואין! מינונים גבוהים של פרקוסט יכולים לגרום לתחושות היי ואופוריה. שימוש ממושך בפרקוסט עלול להוביל לשימוש לרעה ולהתמכרות קשה. בדומה להתמכרות להרואין ואופיום.

  • מאחר ומדובר בתרופה  הניתנת על ידי מרשם רופא, פעמים רבות קשה לזהות כי השימוש הפך להתמכרות. הנה כמה סימנים שיאותתו לכם כי אתם או יקירכם מתחילים לפתח התמכרות.
  • קושי להפסיק או להוריד את השימוש בפרקוסט.
  • ניסיונות רבים ושונים להשגת מרשמים מחברים, משפחה, פניה לרופאים שונים, גניבת מרשמים, זיוף פניות למרפאה בטענה כי המרשם אבד.
  • שינויים במצב הרוח, בלבול, קשיים בשינה, דכאון, זעם, הסתגרות חברתית ועוד.
  • גמילה מפרוקסט – תהליך הגמילה מורכב  משני שלבים עיקריים, גמילה פיזית וגמילה נפשית. בגלל ההיבטים הנרקוטים והממכרים של התרופה וההשלכות הרפואיות והנפשיות הרבות של הגמילה מפרקוסט. חשוב מאד כי הגמילה תעשה באופן הדרגתי ומותאם ובליווי של אנשי מקצוע.  מאחר והגוף התרגל לקבל מינונים גבוהים של פרקוסט, הפסקה מהירה וחדה עלולה להיות קשה מאד. יחד עם רופא נרקולוג, מומחה להתמכרויות וצוות מומחים לגמילה והתמכרויות, תבנה למכור תוכנית גמילה מותאמת למצבו. במידת הצורך יהיה ניתן לאזן תופעות הקשורות להפסקת השימוש בתרופות אחרות. למעקב המקצועי חשיבות גדולה כדי לעקוב אחרי התגובות השונות של הגוף לגמילה. שלב זה עשוי להיות קשה ואולי אף מייאש. הגוף מתמודד עם היעדר התרופה ומגיב לכך. לאחר השגת איזון ו"ניקיון" הגוף מהסם יגיע השלב של העבודה הטיפולית. בשלב זה תהיה עבודה על ההתמכרות הפסיכולוגית, הבנה עמוקה של הגורמים להתמכרות , זיהוי טריגרים ובניית אסטרטגיות התמודדות.

גמילה מפרקוסט: מה יכול לסייע בשלב זה?

  • מוטיבציה – הרצון להיגמל הוא המניע לדרך ולמסע הגמילה וה"אקס" פקטור לתהליך כולו. למדו על התרופה, השלכותיה על הבריאות הפיזית והנפשית, הבינו כיצד ההתמכרות פוגעת בחייכם. ככל שתהיו מודעים יותר לרצון שלכם להיגמל, הדבר יקל עליכם להתמודד עם קשיים שיעלו בדרך לגמילה.
  • ליווי מקצועי – גמילה היא מסע, לפעמים ארוך ומתיש. אל תעשו זאת לבד. הקיפו עצמכם באנשי מקצוע, מומחים להתמכרויות. לליווי המקצועי חשיבות רבה. אנשי המקצוע הם אלו שמחזיקים בידע והניסיון הנדרש להצלחת תהליך הגמילה, הם אלו שאולי כעת יכולים לראות רחוק יותר ולהחזיק לכם את התקווה שהגמילה, אפילו מפרקוסט, אפשרית.
  • בניית רשתות תמיכה – גמילה היא שינוי. כמו כל שינוי, הוא עלול גם לערער אתכם. בדקו מי האנשים שיכולים לסייע לכם להתמודד עם שינוי זה. אולי אתם צריכים כמה אנשים שיודעים שאתם בתהליך גמילה, אולי אתם זקוקים למעט גמישות והתחשבות במקום העבודה, יתכן כי תרצו להתרחק מעט מקשרים שאינם תומכים. יצירת רשת תמיכה תסייע לכם להחזיק את השינוי לאורך זמן. יתכן כי תזדקקו לעזרת הצוות בחשיבה ובניית רשתות תמיכה, העזרו בהם.

ולסיכום

פרקוסט הוא משכך כאבים נרקוטי חזק ביותר. במידה והרופא רשם לכם או ליקירכם תרופה זו, היו במעקב רפואי צמוד, שימו לב לסימנים שמאותתים על תחילתו של שימוש לרעה בתרופה. מרגישים שנמצאים בתחילתה של התמכרות לפרקוסט? אל תחכו. פנו למרכז גמילה שבטיא לקבלת עזרה מקצועית עוד היום. התמכרות לפרקוסט היא התמכרות עם השלכות קשות על בריאותכם הפיזית והנפשית. גמילה מפרוקסט היא מסע להתמודדות מיטיבה עם הכאב שלכם, צמיחה.

post-thumbnail
שירותים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
אשפוזית פרטית

אשפוזית אשפוזית פרטית הינה תוכנית המאפשרת תהליך גמילה במסגרת אשפוז. זוהי...

קראו עוד >
post-thumbnail
הבן שלי מכור לקנאביס?

סיפור ההתמכרות לקנאביס של הבן שלי יכולה להיות גם שלכם בני...

קראו עוד >
post-thumbnail
הבנתי שאני מכור לסמים

אבחון המחלה בשנת 2013 הובחנתי עם מניה דפרסיה קלה. קיבלתי טיפול...

קראו עוד >
post-thumbnail
כל המידע אודות גמילה מקנאביס

אמונה שגויה הרווחת בדעת הציבור היא כי צמח הקנאביס איננו...

קראו עוד >