קריז

קריז

תסמונת גמילה או קריז בשפת ה"רחוב" זוהי תגובת הגוף להפסקת השימוש בחומר שנוצרה בו תלות – התמכרות.

תסמונת זו נחשבת לאחד החלקים הקשים ביותר בעת גמילה וכוללת כאבים פיזיים חזקים בכל הגוף ורצון עז מאד להשגת מנת סם נוספת בכל מחיר. לעיתים מכורים יתארו כי בשלב זה יתעוררו בהם מחשבות קיצוניות של פגיעה באחרים או בעצמם כדי להשיג מנת סם נוספת. עוצמת שלב זה ומשכו עשויים להשתנות מאדם לאדם בהתאם לסוג הסמים והמינונים אותם צרך וכן משך זמן ההתמכרות.

"קריז זה מה שקורה בימים הראשונים של הגמילה.. כשהגוף מתחיל לצעוק מכאבים כי הוא לא מקבל את המנה שלו…זה פשוט קורע את האדם מבפנים…בנאדם  נהיה אפור,   מזיע, הידיים והרגליים מתעוותות" (מישהו לרוץ אתו, דויד גרוסמן).

ציטוט זה הלקוח מספר המתאר התמודדות עם התמכרות לסמים מתאר היטב את התחושות המלוות את תסמונת הגמילה הקריז.

טיפול בקריז

האתגר הראשון בתהליך הגמילה

 כאמור, קריז או תסמונת גמילה יופיע לאחר הפסקת השימוש בחומר באופן חד ופתאומי. חלק מהסימפטומים המופיעים בשלב זה עשויים להיות מסוכנים וקשים ובמקרים קיצוניים להגיע עד כדי מוות ולכן גמילה בפיקוח רפואי והשגחה חשובה ביותר כדי לעבור את השלב הקשה זה באופן מיטיב.

קריז אלכוהול- רוב האלכוהליסטים יחוו תסמונת גמילה בעת הפסקת השימוש באלכוהול. אנשים רבים מדווחים על קשת רחבה של סימפטומים הקשורים בהפסקת השתייה. הסימפטומים עשויים להופיע כמספר שעות לאחר הפסקת השתייה וחלקם יכולים להימשך מספר שבועות. בין  הסימפטומים של קריז אלכוהול ניתן למצוא כאבי ראש, חרדה, בחילות, דיכאון ועד כדי תופעות חמורות ואף מסכנות חיים של הזיות, פרכוסים ופסיכוזות. פעמים רבות סימפטומים אלו בלתי נסבלים עבור האדם והם אלו המובילים את המכור לחזור ולהשתמש באלכוהול. גמילה מאלכוהול מחייבת השגחה רפואית משום תסמיני הגמילה מסכני החיים שכרוכים בהפסקת השימוש באלכוהול.

קריז תסמינים

הרואין-מכורים להרואין עשויים לחוות תסמיני גמילה קשים ביותר כגון כאבים עזים, בחילות קשות, חרדה ועוד. עם זאת, קשים ככל שיהיו הסימפטומים, לרוב הם יעברו לאחר כשבוע. לעיתים אנשים  ימשיכו לסבול מתסמינים, לא קשים, כמה חודשים לאחר הגמילה. מאחר והרואין נחשב לסם ממכר ביותר ועם תסמיני גמילה קשים מאד, ליווי רפואי חשוב ביותר כדי לשמור על בטחונו של המכור.

מריחואנה – בהשוואה לאלכוהול או סמים אחרים, תסמיני הגמילה מקנאביס אשר אנשים מדווחים עליהם אינם קשים מידי אך לחלקם מהווים קושי משמעותי בניסיון הגמילה וסיבה מספקת לחזור להשתמש. תסמיני גמילה יופיעו לרוב מס' ימים לאחר הפסקת עישון מריחואנה ויגיעו לשיאם כעשרה ימים לאחר הפסקת השימוש. תסמיני הגמילה הנפוצים לאחר הפסקת השימוש במריחואנה הם אי שקט, חרדה, ירידה בתיאבון עד כדי איבוד משקל, דיכאון ועוד.

כפי שניתן לראות, תסמיני גמילה כמעט תמיד יופיעו אצל אלו המבקשים להיגמל. יחד עם פנייה לסיוע מקצועי ומבלי להמעיט מהחשיבות של ליווי רפואי בשלב זה ישנם פעולות נוספות אותם ניתן לעשות, שינה מספקת, תזונה נכונה, פעילות גופנית ושהייה בסביבה רגועה ותומכת. כמו כן, במקרים מסוימים ניתן לעשות גמילה הדרגתית ומבוקרת בכדי להקל את תסמיני הגמילה במידת האפשר.

איך לשבור קריז?

קריז, או תסמונת גמילה, מהווים שלב משברי ראשוני בתהליך הגמילה. הגוף שהתרגל לקבל מנות של חומרים פסיכואקטיביים לאורך זמן, אינו יכול לשאת את החסר והוא מבקש וצועק לקבל את שלו. מכורים, פעמים רבות, מתארים שלב זה כרגע של אובדן שפיות, רגע של חושך נורא המושך את האדם מטה מטה. המילה קריז מקורה במילה CRISIS , משבר. שלב זה הוא אחד השלבים הקשים ביותר במסע הגמילה ופעמים רבות החוויה היא כה קשה ומאיימת על האדם עד כי הוא לא מצליח לעבור שלב זה וחוזר לשימוש. יתרה מכך, פעמים רבות תסמיני הגמילה עלולים להיות מסוכנים מאד ולכן ליווי רפואי ומקצועי במרכז גמילה מסמים בשלב זה, חשוב ביותר כדי להימנע ממצבים מסוכנים ולהפחית את הסיכוי לחזרה לשימוש.

במכון גמילה פרטי שבטיא ישנו צוות מקצועי ומנוסה הכולל ליווי רפואי צמוד אשר יודע כיצד להקל כל תסמיני הגמילה או הקריז שעלול לחוות המטופל. צרו עמנו קשר בכדי ללמוד יותר על תכנית הטיפול שלנו וכיצד אנחנו מצליחם לעזור למכורים רבים בדרך להחלמה מהתמכרות.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
פסילוסיבין

פטריות פסילוסיבין או בשמם המוכר, פטריות הזיה, הן פטריות טבעיות...

קראו עוד >
post-thumbnail
כל מה שלא ידעתם על גמילה מקנאביס

שימוש כבד או מתמשך במריחואנה, כמו סמים ממכרים אחרים, עלול...

קראו עוד >
post-thumbnail
גמילה מהימורים-להמר על החיים זה יקר מידי!

לעיסוק בהימורים היסטוריה ארוכה ומרשימה עד כי המחשבה על מצבים...

קראו עוד >
לראשונה בישראל- מרכז גמילה פרטי עם תוכנית טיפולים פורצת דרך!

אמירות כמו "הישארו חיוביים" ו"אל תיתנו לחיים להפיל אותכם" משמשות...

קראו עוד >