טיפול בהתמכרות לקניות

טיפול בהתמכרות לקניות

קשה להאמין שעיסוק שגרתי, קניות, עלול להפוך לבעיה המצריכה טיפול בהתמכרות לקניות. התמכרות לקניות,  או בשמה הנוסף, הפרעת קניות כפייתית, מתוארת בספרות המקצועית כדחף להוציא כסף, ללא קשר למצב כלכלי. במצב רגיל, קניות הן פעילות לרוב מהנה, לפעמים אולי פשוט משהו שצריך לעשות. במצב של התמכרות לקניות, הקניות הן תוצר של דחף בלתי נשלט, ובעיקר, לא מביאות איתן תחושה של סיפוק. היום, בעידן האינטרנט הרשתות החברתיות, ניתן לראות עליה בהתמכרות לקניות.

טיפול בהתמכרות לקניות – חשוב לדעת

השלכות של התמכרות

במידה והתמכרות לקניות אינה מטופלת, האדם עשוי למצוא עצמו שוקע בחובות ולאבד את רכושו. בנוסף, ההתמכרות עלולה לפגוע בקשרים בין אישיים משמעותיים עקב תחושות של חוסר אימון, קרים וגניבת כסף. התמכרות לקניות עלולה להוביל למעשיים פליליים כדי לממן את המשך הקניות. התמכרות לקניות היא התמכרות שפוגעת בכל רבדי החיים, בדיוק כמו התמכרות לסמים או אלכוהול.

סימפטומים

אדם המתמודד עם התמכרות לקניות יכול להסתיר את הבעיה שלו טוב מאד. לעיתים, רק אלו הקרובים מאד אליו, ידעו כי הוא סובל מהתמכרות לקניות. אדם המכור לקניות עשוי להסתיר את הקניות שלו או ליצור תדמית של אדם בעל יכולות כלכליות. אנשים המכורים לקניות פעמים רבות מצטיירים כאנשים אמידים ומוצלחים , כאשר בפועל יתכן כי הם שקועים בחובות. למעשה, ההבחנה העיקרית בין קניות כעיסוק שגרתי לבין קניות כתוצר של דחף הוא יכולתו של האדם להפסיק לקנות.

איך ניתן לזהות התמכרות לקניות?

  • קניות על בסיס שבועי או יומיומי..
  • עיסוק בקניות כצורת התמודדות עם לחץ.
  • החזקה בכרטיסי אשראי רבים.
  • תחושות אשמה ובושה סביב העיסוק בקניות.
  • תחושת אופוריה והתרגשות לאחר קניות.
  • קניה של דברים שאין בהם צורך.
  • גונב או משקר כדי להמשיך לקנות.
  • מרגיש צער או חרטה על הקניות אבל ממשיך לקנות.
  • מתקשה לנהל את כספו ולשלם חובות.
  • מנסה להפסיק עם הקניות, אך לא מצליח.

כיצד מבצעים טיפול בהתמכרות לקניות?

התמכרות לקניות זו התמכרות קשה לטיפול מאחר ומדובר בפעולה שגרתית ותקינה במהותה. כולנו קונים כחלק מהחיים. לפעמים אפילו קונים כי משעמם או כדי להתמודד עם רגשות שונים. בשונה מהתמכרויות אחרות, בהן חלק מתהליך הגמילה מהתמכרויות הוא הפסקה מוחלטת של מושא ההתמכרות, טיפול בהתמכרות לקניות לא יכול להיות הפסקה של קניות. בהתאם לחומרת ההתמכרות יכול להיות שחלק מהטיפול יהיה התרחקות לתקופה מסוימת מאמצעי תשלום.

לרוב, התמכרות לקניות ניתנת לטיפול על ידי שיטות טיפול קוגניטיביות התנהגויות ויעוץ אישי. מטרת הטיפול היא זיהוי טריגרים ורכישת כלים להתמודד עם הדחף לקניות. הטיפול אמור לשבור את מעגל ההתמכרות על ידי הכרה בבעיה ופיתוח דרכי חדשות ובריאות של מחשבה, הרגשה והתנהגות.

במקרים רבים התמכרות לקניות נובעת מבעיות רגשיות או כחלק מהפרעה נפשית. במידה וההתמכרות יושבת על דיכאון, מצבי מאניה או מצבים נפשים אחרים, הטיפול בהתמכרות עשוי לכלול גם טיפול תרופתי תוך כדי מעקב וליווי רפואי.

בגלל המורכבות של האבחנה, ללא סיוע מקצועי, יהיה קשה לאבחן את מקור ההתמכרות ולתת את המענה הטיפולי המותאם.

לסיכום

בעידן הנוכחי, עידן הרשתות החברתיות ותרבות הצריכה, לא פלא שאנשים רבים מתארים עליה בכמות הקניות שלהם. תוסיפו על זה שנתיים של מגיפת קורונה עולמית על שלל תחושות החרדה והמצוקה שהיא הביאה עימה, והעלייה החדה בשיעור האנשים שמדווחים על התמכרות לקניות, אינה מפתיעה. התמכרות לקניות היא התמכרות להתנהגות, ולא לחומר, ולכן קשה יותר לאבחנה וטיפול. לעיתים, התמכרות לקניות עשויה להיות סימפטום להפרעה נפשית. הפניה לסיוע מקצועי חשובה כדי למנוע השלכות רגשיות, נפשיות, חברתיות וכלכליות. אם אתם מתלבטים, פנו עוד היום להתייעצות עם אנשי המקצוע שלנו בשבטיא וזכרו שגם התמכרות לקניות ניתנת לטיפול.

post-thumbnail
שירותים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
גמילה מבונדורמין

בונדורמין, תרופה מוכרת לטיפול בבעיות שינה, עלולה להוביל להתמכרות וצורך...

קראו עוד >
post-thumbnail
מרכז גמילה משולב

מרכז גמילה משולב הוא כינוי למרכז גמילה הנותן מענה טיפולי...

קראו עוד >
post-thumbnail
טיפול פסיכדלי

טיפול פסיכדלי הוא טיפול פסיכותרפיה המבוסס על שיחה ומשלב שימוש...

קראו עוד >
post-thumbnail
סיוע בגמילה מקנאביס

גמילה מהתמכרות לבד קשה מאד ואנשים רבים נזקקים לקבל סיוע...

קראו עוד >