גמילה מאופיאטים

גמילה מאופיאטים

למרות שהן תרופות מרשם, גם תרופות אלו בעלות פוטנציאל להתמכרות ויצריכו גמילה מאופיאטים. אופיאטים הינו מונח המתייחס לקבוצה רחבה מאד של תרופות לשיכוך כאבים חריפים וכרוניים. מדובר בתרופות הנרשמות על ידי רופא, ניתנות בבית המרקחת ובשימוש לא נכון עלולות להיות ממכרות. ההערכה היא כי אחד מכל ארבעה המקבל תרופות אלו לאורך זמן עשוי לפתח דפוסי התמכרות. לכן, המודעות לפוטנציאל ההתמכרות ולאפשרויות של גמילה מאופיאטים חשובה מאד.

גמילה עצמית מאופיאטים

– התמכרות לאופיאטים הינה התמכרות דומה להתמכרויות אחרות, כגון התמכרות להרואין ואלכוהול. ההתמכרות מורכבת ממספר אלמנטים, סבילות, תלות פיזיולוגית ותסמונת גמילה.  עם זאת, בשונה מהתמכרויות אחרות, התמכרות לתרופות מרשם מתעתעת וקשה יותר לזיהוי. מאחר ומדובר בתרופות מרשם הנרשמות כחלק מטיפול רפואי בכאב, קשה לזהות את הרגע בו שימוש נכון הופך להתמכרות.

-סבילות- מונח המתאר את הסתגלות הגוף לתרופה. מצב זה יוצר את הצורך בהגברת המינון באופן קבוע כדי להשיג את השפעת התרופה.

-תלות פיזיולוגית- לאחר שהגוף התרגל לקבל את האופיאטים הוא מפתח תלות בהם. תלות זו מתבטאת בדחף עז להשיג עוד ועוד מנת חומר.

-תסמונת גמילה- מגוון סימפטומים פיזיולוגים ונפשיים המופיעים אצל אדם מכור לאופיאטים במצב של הפסקת צריכת החומר.

איך לזהות התמכרות לאופיאטים?

-קושי בשליטה בשימוש בתרופה או הפסקת השימוש.

-התעסקות רבה בהשגת המרשמים והתרופות.

-השגת התרופה באופן לא חוקי.

-צורך בהגברת המינון באופן עקבי כדי להשיג את ההשפעה הרצויה.

איך נגמלים מאופיאטים ?

גמילה מאופיאטים הינה תהליך גמילה המורכב מגמילה פיזית וגמילה נפשית. במידה שאת חושדת כי את מכורה לתרופות משככות כאבים, חשוב לפנות למענה מקצועי כדי לבנות תוכנית גמילה.

בשלב הראשון, המטרה היא הפחתה הדרגתית של מינון התרופה. שלב זה חייב להיעשות בליווי רפואי כדי לעקוב אחר התפתחות סימפטומים של תסמונת גמילה. ישנן מספר תרופות המאושרות על ידי משרד הבריאות לטיפול בסימפטומים של תסמונת גמילה מאופיאטים. מעקב רפואי מאפשר מתן מענה לסימפטומים ופיקוח רפואי על כל בעיה רפואית ובריאותית שעולה. כך שהיום ניתן בעזרת טיפולים שונים להימנע לחלוטין מהסבל הנובע מתסמונת הגמילה ממשככי כאבים.

הפחתת השימוש בתרופה הממכרת והפסקת השימוש בה מביאים את האדם לידי מצב של גמילה פיזית. אולם, שלב זה הינו רק החלק הראשון שלאחריו מגיע השלב השני, גמילה נפשית. ללא גמילה נפשית מהתמכרות האדם עלול למצוא עצמו שוב ושוב, במצבי לחץ או טריגרים אחרים, חוזר לשימוש.

גמילה נפשית- תהליך של עבודת עומק טיפולית בליווי אנשי מקצוע מתחומי הטיפול. תהליך זה מטרתו למנוע נפילה ושימוש חוזר על ידי זיהוי טריגרים ובניית אסטרטגיות התמודדות. במפגשים פרטניים עם אנשי טיפול ובקבוצות טיפול ותמיכה, האדם לומד להכיר את עצמו טוב יותר, לזהות אלו מצבים גורמים לו לרצות להשתמש ולבנות דרכי התמודדות יעילות ומיטיבות. ישנן מספר שיטות טיפול שנמצאו יעילות בעבודה עם מכורים בתהליכי גמילה וביניהן טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cbt) הינה שיטת טיפול קצרת טווח המתמקדת בשינוי התנהגותי על ידי הבנת דפוסי החשיבה העומדים בבסיס ההתנהגות ושינויים. במהלך המפגשים הפרטניים עם איש המקצוע האדם לומד לזהות המחשבות וההתנהגויות האוטומטיות המתעוררות אצלו במצבי לחץ ומצוקה. לאחר שהאדם מזהה אותן וניתן לאפיין דפוסי חשיבה והתנהגות, הוא עובד על בניית מחשבות חלופיות יעילות, הימנעות ממחשבות אוטומטיות ורכישת כלים להתנהגויות חלופיות שאינן מזיקות.

גמילה מאופיאטים – גמילה של הגוף ושל הנפש

גמילה מהתמכרות לאופיאטים מחייבת ליווי מקצועי רפואי ונפשי. מדובר בהתמכרות קשה לזיהוי ובעלת השלכות קשות על הבריאות הפיזית והנפשית. במידה ואתה צורך תרופות משככות כאבים חשוב להכיר את פוטנציאל ההתמכרות הטמון בהם ולהיות ערים לסימנים המעידים על תחילתה של התמכרות.

גם אם אתה רק מתלבט האם אתה מכור, חשוב שתפנה עוד היום להתייעצות. אצלנו במרכז גמילה שבטיא יש צוות מומחים שסייע למכורים רבים להיגמל ויכול לסייע גם לך.

צורך תרופות משככות כאבים? מתקשה לשלוט  בצריכה? אל תיתן לזה להידרדר! פנה אלינו עוד היום להתייעצות, התלבטות וקבלת מידע. גם אתה יכול להיגמל והימנע מסבל מיותר.

גמילה עצמית מאופיאטים

תסמיני גמילה מאופיאטים

ההתמכרות לאופיאטים צוברת תאוצה בשנים האחרונות ומהווה בעיה לאומית מעבר לים, בארצות הברית. לצערנו הרב, התמכרות רבת עוצמה זו מגיעה גם לישראל ומהווה סכנה. משככי הכאבים המבוססים על מורפין מוגדרים כמשככים חזקים במיוחד המביאים להקלה ניכרת בכאבים, אך טומנים בחובם מגוון סכנות לשימוש ותהליך התמכרות מהיר במיוחד. השפעת המורפין על מערכת העצבים המרכזית מובילה לירידה בגרייה תחושתית ולתחושת רוגע ואופוריה. תחושות אלו עשויות בתורן להוביל לשימוש תכוף, יומיומי. החשש להתמכרות קיים כבר בשימוש הראשון, ומקרים רבים של התמכרות לאחר שימוש בודד נחקרו. גמילה מאופיאטים כדאי שתתבצע במקום מסודר המתמחה בתחום ההתמכרויות, כדי לספק מענה מיטיב לכל האתגרים הקיימים בדרך לתהליך גמילה מיטיבה. מרכז גמילה שבטיא מציע תנאי שהייה במלון בוטיק, סביבה שלווה ופסטורלית בטבע, צוות טיפולי מומחה בתחומו וסדר יום עשיר בפעילויות. אנו מציעים את הקרקע האידיאלית ליצירת תהליך החלמה, כל שצריך הוא המחויבות המלאה ושיתוף הפעולה שלכם כדי שנוכל יחד להצליח.

גמילה מאופיאטים: קשה אך אפשרי

כאמור, למששכי הכאבים העשויים אופיום יש השפעה על מערכת העצבים המרכזית כך שנוצרת תחושת הקלה בחרדה, רוגע, ריחוף ואופוריה. ההתמכרות המהירה מגיעה לרוב לאחר שימוש במשככי כאבים רבי עוצמה שניתנו במרשם רופא. תהליך זה יוצר בלבול, כך שהתלות בחומר עשויה בתור התחלה להיות מוכחשת ונסתרת מהסביבה הקרובה. התמכרות היא הרסנית ומובילה לפגיעה במעגלי חיים רבים דוגמת המעגל הפיזי, המנטלי, קוגניטיבי והתנהגותי. להתמכרות השפעה ניכרת גם על הסביבה ופגיעה בתא המשפחתי, החברתי, הכלכלי והתעסוקתי. ישנן אופציות גמילה מאופיאטים במסגרת הקהילה, אך פעמים רבות בתהליך אינטנסיבי זה נדרש ניתוק רגעי מן הסביבה לטובת הקניית הרגלים חדשים ויצירת תהליך החלמה מיטיב. אחרי שנים של ניסיון בליווים מוצלחים, אנו יכולים להתחייב בפניכם כי זה קשה, אך אפשרי.

תהליך הגמילה מאופיאטים

מרכז גמילה שבטיא מציע גמילה מאופיאטים באמצעות תוכנית שלושת השלבים שהוגדרה כיעילה ובטוחה במחקרים רבים. אנו שמים דגש רב על הצרכים והרצונות הייחודיים לכל משתתף, לכן אנו דואגים ליצירת מרחב טיפולי אינטימי עם מספר מצומצם של משתתפים. יתרה מכך, נדאג לרווחת המטופלים בכל היבט, כך שהחופשה או ריטריט הגמילה יוכלו להתבצע באווירה ביתית, קשובה, מכילה ונעימה.

שאלות ותשובות בנושא גמילה מאופיאטים

אופיאטים הם קבוצת חומרים שמשמשים לטיפול בכאבים אך גם משרים תחושת שלווה ואופוריה. שימוש באופיאטים עלול להוביל להתמכרות חמורה, פגיעה חמורה בתפקוד הגופני והנפשי של המכור ובמקרים מסוימים השימוש באופיאטים עלול אף להוביל למוות בעקבות מנת יתר.

במרכז גמילה שבטיא, תהליך הגמילה מאופיאטים מתבצע בצורה מבוקרת ותומכת. התהליך כולל ניטור רפואי צמוד על ידי פסיכיאטר ונרקולוג, טיפול נפשי-רגשי, קבוצות טיפוליות ועוד. בשבטיא אנו משתמשים בשיטות טיפול חדשניות אשר מותאמות אישית לכל מטופל כדי להקל על תופעות הלוואי של הגמילה ולתמוך במטופל לכל אורך הדרך להחלמה.

תופעות הלוואי של גמילה מאופיאטים כוללות כאבים גופניים, חרדה, חוסר שקט, בעיות שינה, תסמינים כמו בחילה והקאות, וכמיהה עזה לשימוש חוזר בחומר. בשבטיא אנו מספקים תמיכה רפואית, רגשית ונפשית להקלה על התופעות אלו כדי להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה לגמילה בטוחה ויעילה.

תמיכה באדם יקר שעובר גמילה כוללת הקשבה, הבנה והתחשבות בקשיים שהוא עובר. חשוב להבטיח סביבה תומכת וחיובית, לעודד פנייה לעזרה מקצועית ולהיות שם בשבילו לכל אורך התהליך. לעיתים קרובות נדרשים גבולות ברורים מול המכורים לאופיאטים, יש להיות סבלניים ולהבין שתהליך ההחלמה עשוי להיות ארוך ומאתגר.

post-thumbnail
שירותים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
גמילה מבונדורמין

בונדורמין, תרופה מוכרת לטיפול בבעיות שינה, עלולה להוביל להתמכרות וצורך...

קראו עוד >
post-thumbnail
מרכז גמילה משולב

מרכז גמילה משולב הוא כינוי למרכז גמילה הנותן מענה טיפולי...

קראו עוד >
post-thumbnail
טיפול פסיכדלי

טיפול פסיכדלי הוא טיפול פסיכותרפיה המבוסס על שיחה ומשלב שימוש...

קראו עוד >
post-thumbnail
סיוע בגמילה מקנאביס

גמילה מהתמכרות לבד קשה מאד ואנשים רבים נזקקים לקבל סיוע...

קראו עוד >