טיפולים במרכז הגמילה

טיפולים במרכז הגמילה

קבוצות טיפוליות לגמילה מהתמכרויות

במכון גמילה, יש סוגי טיפולים שונים אחת השיטות היא טיפול על ידי קבוצות טיפוליות. קבוצות טיפוליות הן חלק מרכזי ומשמעותי ביותר בתהליך הגמילה וטיפול בהתמכרויות במרכז גמילה שבטיא.

שיאה זאת נערכות מספר פעמים ביום בנושאים שונים ומונחות על ידי כל מטפלי המרכז.

הקבוצות טיפוליות ידועות כיעילות ביותר בתהליכי גמילה וטיפול בהתמכרויות ומשמשות נדבך מרכזי וחשוב בטיפולים תומכי גמילה ומכאן המשקל הרב שניתן להן גם במרכז הגמילה שלנו.

יתרונות הקבוצות הטיפוליות במכון גמילה ביחס לטיפול פרטני לפי ארווין יאלום:

 • אוניברסליות – הזדהות עם שאר חברי הקבוצה וההכרה בכך שהרגשות וההתנסויות משותפות לכל חברי הקבוצה, דבר אשר מקל על תחושת הבדידות ושיפור הביטחון העצמי.
 • אלטרואיזם – הקבוצה מייצרת מרחב בו החברים יכולים לסייע זה לזה, חוויה אשר מחזקת את תחושת המשמעות והערך העצמי ותורמת לשיפור הכישורים הבין-אישיים.
 • הפחת תקווה – בקבוצה אשר בה מטופלים אשר נמצאים בשלבים שונים של החלמה, חברי הקבוצה יכולים לשאוב עידוד מחברים שנמצאים בשלבי החלמה מתקדמים יותר.
 • הקניית מידע – למידה של מידע עובדתי בין חברי הקבוצה נמצא כמועיל. למשל: מידע על טיפולים שעזרו להם, דרכי התמודדות, שירותים בהם השתמשו ועוד…
 • חזרה מתקנת של החוויה המשפחתית – לעתים קרובות מזהים המשתתפים בצורה לא מודעת את המטפל ושאר חברי הקבוצה כהורים ואחים בצורה של העברה. הפרשנויות של המטפל יכולות להבהיר למטופל חוויות ילדות ואינטראקציות משפחתיות קודמות ובכך לשפר דפוסים ואינטראקציות משפחתיות בהווה.
 • פיתוח ושיפור מיומנויות חברתיות – הקבוצה משמת מרחב בטוח המאפשר שיפור ופיתוח של מיומנויות חברתיות.
 • השראה (מודלינג) – חברי הקבוצה יכולים לקבל השראה מהמטפל ומחברי קבוצה אחרים בתחומים שונים כמו למשל: דפוסי התמודדות, הבעת רגשות, שיתוף, כנות ועוד…
 • לכידות – לבני אדם יש צורך מולד להשתייך לקבוצה. התפתחות אישית יכולה להתרחש רק בהקשר בין אישי. בקבוצה מלוכדת חברי הקבוצה מרגישים שייכות, תיקוף אישי וקבלה.
 • גורמים קיומיים – חברי הקבוצה לומדים שעליהם לקחת אחריות על חייהם ושלהחלטותיהם יש השלכות.
 • קתרזיס – תחושת הקלה מחרדה, אשמה ובושה כשחברי הקבוצה משתפים ברגשותיהם בקבוצה קשובה, מכילה ותומכת.
 • מודעות עצמית – ישנה עליה במודעות העצמית כשחבר הקבוצה מקבל משוב על התנהגותו ומתוך אינטראקציה עם שאר חברי הקבוצה.
 • הבנה עצמית – חבר הקבוצה משיג תובנות עמוקות יותר לגבי מקור בעיותיו והמניעים הלא מודעים של התנהגותו מתוך אינטראקציה עם שאר חברי הקבוצה.

הראיון והגישה המוטיבציונית של מכון גמילה

הגישה המוטיבציונית לקידום שינוי התנהגותי היא נדבך מרכזי בגישה הטיפולית במרכז גמילה שבטיא.

הגישה המוטיבציונית מוטמעת בכל הטיפולים תומכי הגמילה במרכז שלנו הצוות עובר הדרכות קבועות בגישה המוטיבציונית על ידי ד"ר איגור גורז'לצן המנהל הרפואי של מרכז גמילה שבטיא, מתוך כוונה להטמיע את הגישה בצורה מיטבית ושוטפת בתהליך הגמילה והטיפול בהתמכרויות השונות.

זאת גישה בעלת שיטה טיפולית ממוקדת אדם אשר משמשת פחות כטכניקה ויותר כגישה מנחה למערכות יחסים.

זו גישה המקדמת מוטיבציה ומסייעת לאנשים לבצע שינויים בחייהם.

הגישה המוטיבציונית מיושמת ביעילות רבה במספר מועט יחסית של מפגשים ויעילה מאוד בתהליכי גמילה וטיפול בהתמכרויות כאשר היא מיושמת כחלק בלתי נפרד מטיפולים תומכי גמילה שונים.

הגישה המוטיבציונית של מכון גמילה מבוססת על שלושה מושגי מפתח:

 • שיתוף פעולה לעומת עימות – שיתוף פעולה הוא השותפות שנוצרת בין המטפל למכור. שותפות זו מבוססת על נקודת המבט והחוויות של המכור. לשיתוף הפעולה יש השפעה על בניית היחסים בין המטפל למכור ומאפשר למכור לפתח אמון כלפי המטפל, דבר שיכול להיות קשה באווירה מתעמתת.אף על פי שהמכור והמטפל עשויים לראות דברים אחרת, התהליך הטיפולי ממוקד בהבנה הדדית.
 • העצמת רעיונות – המטפל "מצייר" את רעיונותיו של האדם עצמו. המטפל אינו כופה את דעותיו אלא מעצים את המוטיבציה, או הרצון, של המכור לשינוי. תפקידו של המטפל "לשלוף" את המוטיבציות והכישורים האמיתיים לשינוי של המכור ולא לומר לו מה לעשות.
 • אוטונומיה מול סמכות – בשונה משיטות טיפול אחרות המדגישות את המטפל כדמות סמכותית, הראיון המוטיבציוני מכיר בכך שהכוח האמתי לביצוע שינויים מונח אצל המכור. בסופו של דבר על המכור בעצמו לבצע את השינוי, עובדה המעצימה את המכור, אך בו בזמן מעניקה לו אחריות למעשיו.

פסיכותרפיה ממוקדת התמכרויות במכון גמילה

פסיכותרפיה זהו שם כולל לטיפול נפשי במשברים, הפרעות ומצוקות בכלים שונים ולרוב באופן מילולי באמצעות שיחה בין המטפל למטופל.

במרכז גמילה שבטיא, כל הטיפולים הפסיכותרפיים נעשים בגישה ממוקדת התמכרויות ומתבצעים גם בחדר הטיפולים, "אחד על אחד" וגם בקבוצות טיפוליות. טיפולים אלו מתבצעים על ידי פסיכותרפיסטים ממוקדי התמכרויות מוסמכים ומהווים מרכיב חשוב ומשמעותי בטיפולים תומכי הגמילה שלנו.

הערך של פסיכותרפיסט אשר מתמחה בטיפול בהתמכרויות, לטיפול בהתמכרויות ולתהליך הגמילה, הוא עצום וברור!

פסיכותרפיה ממוקדת התמכרות היא כלי מרכזי וחשוב בתהליך הגמילה וטיפול בהתמכרויות וחלק מרכזי מטיפולים תומכי גמילה.

פסיכותרפיה ממוקדת התמכרות נועדה להציע למכורים מרחב בטוח בו הם יכולים לדון בהיבטים המטרידים של חייהם.

פסיכותרפיה ממוקדת התמכרות מלמדת מטופלים דרכים ענייניות להתמודד עם בעיות שונות כמו דיכאון, חרדה, פאניקה ומניעת הישנות השימוש במושא ההתמכרות.

פסיכודרמה

פסיכודרמה היא שיטת טיפול פסיכותרפית המסייעת למכורים להכיר ולהתגבר על היבטים של התנהגויות, רגשות או תגובות שמבוססים על זיכרון או התנסויות קודמות.

השיטה משמשת כדי לעזור למכורים להבדיל בין תגובות בריאות ותגובות שליליות ולעודד תגובות יצירתיות, ספונטניות ובריאות לאירועים, אנשים ואינטראקציות בחייו של המכור.

במרכז גמילה שבטיא נערכים מפגשי פסיכודרמה פעם בשבוע. המפגשים מונחים על ידי מנחה מוסמכת ומקצועית.

אלו מפגשים חזקים שמשמשים ככלי עצמתי אשר תומך בתהליך הגמילה והטיפול בהתמכרויות ובשאר הטיפולים תומכי הגמילה המתקיימים במרכז הגמילה שלנו.

במפגשים, המטופלים מתבקשים לחקור תפקידים אישיים, מקצועיים וחברתיים ואת הרגשות העומדים מאחוריהם, באמצעות סדרת תרגילי דרמה ובעזרת מטפל מיומן. הרעיון הוא שאנשים יכולים לחקור טראומה ורגשות, ולקבל כלים לשפר את חיי היומיום שלהם ואת היכולת שלהם להתמודד עם אירועים, אנשים ואינטראקציות.

מיינדפולנס (קשיבות)

במרכז גמילה אנו מתרגלים מיינדפולנס באופן קבוע במפגשים אשר מונחים על ידי מנחה מקצועית ומנוסה.

מיינדפולנס היא שיטת תרגול בהבאת תשומת הלב לכאן ועכשיו בצורה בלתי שיפוטית. ליכולת זו ערך רב בתהליך הגמילה וההחלמה מהתמכרויות.

תרגול המיינדפולנס מביא את המכורים לשיפור המודעות לסביבתם החיצונית ולחוויה הפנימית ומשפר את המודעות לתגובותיהם למה שקורה סביבם, ברגע הנוכחי. לרוב, האטת התגובה ושיפור המודעות מביאים גם לשליטה הולכת וגוברת על התגובות.

על ידי השקטת ה"פטפוט" הנפשי, אנו יכולים להשיג תחושת שלווה, אותה שלווה שהחיפוש אחריה היה לעתים קרובות הסיבה שמכורים בחרו להשתמש בסמים, תרופות מרשם או אלכוהול.

תרגול מיינדפולנס יכול לשפר את הרגשתם של המתמודדים עם תהליך הגמילה והחלמה מהתמכרות ולהעצים את התועלת שהמטופל מפיק משאר הטיפולים תומכי הגמילה המתקיימים במרכז גמילה שבטיא, בכך שהוא מאפשר להם לשים לב לחוויות חושיות נפלאות רבות המתרחשות כל הזמן ובכל מקום.

טיפול בכתיבה במכון גמילה שבטיא

במרכז גמילה שבטיא מפגשי כתיבה נערכים כחלק אינטגרלי מתהליך הגמילה וטיפול בהתמכרויות והם מונחים על ידי מנחה מוסמכת.

טיפול בכתיבה היא שיטת טיפול המתייחסת לשימוש בטקסטים נבחרים ובחומרי קריאה כחלק מתכנית מתוכננת שתפקידה לעזור להקל על הטיפול במגוון סוגיות במהלך תהליך הגמילה וטיפול בהתמכרויות.

ההשפעות המגבירות את מצב הרוח שעלולות לנבוע מקריאה וכתיבה יכולות גם לעזור ולהכניס את המטופלים למצב רוח טוב יותר, ולהפוך אותם ליותר פתוחים לצורות טיפול אחרות ובכך להגדיל את היעילות הכוללת של הגמילה והטיפול בהתמכרויות.

טיפול בכתיבה ידוע ככלי שימושי לטיפוח התקשורת, ולכן מהווה חלק מטיפולים תומכי הגמילה שלנו ויעילה במיוחד בתהליכי גמילה ובטיפול בהתמכרויות.

טיפול באמצעים אמנותיים במרכז גמילה

במרכז גמילה שבטיא נערכים מפגשים קבועים של טיפול באמצעים אמנותיים:

 • המפגשים מונחים על ידי מנחה מוסמכת ומשמשים ככלי טיפולי חשוב.
  אשר תומך בתהליך הגמילה והטיפול בהתמכרויות.
 • טיפול באמצעים אמנותיים הוא סוג של טיפול חוויתי הפונה לצרכים רגשיים.
  ורוחניים של המכור באמצעות פעילות יצירתית.רגשות או חוויות כואבות.
  או מבישות מדי להבעה בעל פה יכולות לבוא לידי ביטוי באמצעות דיו, צבע, חמר או כל מדיה אחרת. הטיפול באמצעים אמנותיים הוא דרך מרגיעה ומהנה להתייחס לחלק מההיבטים המורכבים יותר של הגמילה והטיפול בהתמכרויות ומהווה מפגש משחרר ונינוח יותר ביחס לשאר הטיפולים תומכי הגמילה שלנו.

פעילות יצירתית מספקת דרך לעבד חלק מהרגשות והחרדות שיכולות לצוץ במהלך הגמילה ותהליך הטיפול בהתמכרויות.

לאחר השיקום מהתמכרות, פעילויות כמו ציור או רישום, יכולות לשמש לאורך חייו של המכור כדרך לבטא רגשות, לחקור יצירתיות ולהפחית לחץ.

אימוני כושר פונקציונלי

במרכז גמילה שבטיא נערכים אימוני כושר פונקציונלי מספר פעמים בשבוע כחלק מתכנית הגמילה ובהדרכת מאמן כושר מוסמך ובעל ניסיון רב בתחום.

אימוני כושר פונקציונליים מאמנים את שרירי הגוף לבצע פעילויות יום-יומיות בבטחה וביעילות. פעילות גופנית משפרת ושומרת את איכות החיים בכלל ובזמן תהליך הגמילה על אחת כמה וכמה!

אורח חיים בריא חשוב לכולם, אך במיוחד למכורים המחלימים מהתמכרות לתרופות מרשם, סמים ואלכוהול. ממחקרים עולה שתזונה בריאה ופעילות גופנית יכולים להקל על חלק מתסמיני הגמילה ולתקן ליקויים תזונתיים הנפוצים בקרב מכורים. פעילות גופנית סדירה מקדמת שינה איכותית, מגבירה אנרגיה, מעניקה תחושת רווחה כללית ועוד…

תזונה ופעילות גופנית הם כלים חיוניים לסיוע בתהליך הגמילה ולמניעת הישנות ושימוש חוזר!

טיפולים תומכי גמילה נועדו לעזור לכם לחזור לקרקע יציבה

למרכז גמילה שבטיא יש את הידע, הניסיון והכלים המתאימים כדי להתאים את הטיפול המתאים לסוג ההתמכרות והחומר שנעשה בו שימוש לרעה.

תכנית הטיפול שלנו מחולקת לשלושה שלבים זאת כדי לאפשר הדרגתיות ודרך בטוחה להצלחת הגמילה.

ישנה חשיבות רבה לגמילה הדרגתית ומפוקחת תוך ליווי רפואי, נפשי ורגשי מאנשי מקצוע מובילים בתחומם, בסביבה משפחתית מכילה ואוהבת.

במרכז גמילה שבטיא תקבל את התנאים המיטביים כדי להצליח ולהיגמל מההתמכרות ולצאת לדרך חופשית וחדשה. החל בסביבת החלמה מתאימה ותומכת, צוות מקצועי ומנוסה וכלה בטיפול ועזרה תרופתית במידת הצורך בכדי להקל על תסמיני הגמילה השונים.

בנוסף, תקבל אצלנו תמיכה וליווי מקצועי מתאים להמשך, גם לאחר סיום תקופת הגמילה במרכז ועזרה וסיוע מקצועיים גם לקרובים אליך במידת הצורך.

כל אחד הוא קצת שונה וייחודי, צור קשר בכדי שנוכל ביחד להבין כיצד אנו יכולים לעזור לך.

אנחנו זמינים עבורך תמיד.

מרכז גמילה שבטיא

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
גמילה מכדורי שינה - סוף סוף תוכלו לישון טוב

מרבית האנשים הנוטלים כדורי שינה לא מעלים בדעתם כי ניתן...

קראו עוד >
post-thumbnail
מרכז גמילה באזור שלי

מרכז גמילה קרוב אליי אני זקוק למסגרת מרכז גמילה באזור שלי,...

קראו עוד >
post-thumbnail
מרכז גמילה איכותי

בין אם את רק מהרהרת על גמילה ובין אם את...

קראו עוד >
post-thumbnail
מרכז גמילה מדוסה 2CB

עבור מכורים לדוסה הדרך להשגת גמילה ארוכת טווח הוא מרכז...

קראו עוד >