אשפוזית פרטית

אשפוזית פרטית

אשפוזית

אשפוזית פרטית הינה תוכנית המאפשרת תהליך גמילה במסגרת אשפוז. זוהי תוכנית קצרת טווח האורכת מספר שבועות בודדים ובפיקוח מקצועי ורפואי הדוק. המטרה במסגרת זו הינה לספק ליווי אינטנסיבי בימים הראשונים של תסמונת גמילה ולהתחיל את תהליך הגמילה הנפשית.  אשפוזית פרטית הינה תוכנית הפועלת בפיקוח משרד הבריאות ומופעלת על ידי מרכז גמילה המחזיק ברישיון להפעלת תוכנית זו. מאמר זה יעסוק במהות התהליך המוצע במסגרת זו.

אשפוזית פרטית היא הצעד הראשון בדרך לריפוי

אשפוזית מהווה תחנה ראשונה בתהליך גמילה עבור מכורים. מטרת מסגרת זו הינה לספק את המענה הראשוני, גמילה פיזית במטרה להשיג איזון ולהפנות להמשך טיפול נפשי.  אשפוזית פרטית, בשונה מתוכנית גמילה אחרות, דורשת שהות בתנאי אשפוז. השהות באשפוזית מאפשרת לאדם המכור לעבור תהליך אינטנסיבי וממוקד, להשיג איזון ולהתחיל בתהליך המשמעותי של העבודה הטיפולית.

  • מאחר ומדובר בתהליך גמילה בתנאי אשפוז, התהליך הוא קצר ונע בין מספר שבועות לחודש.
  • באשפוזית ישנו צוות רב מקצועי שמטרתו ללוות את המכור בשלב המשמעותי של הגמילה. לרוב, הצוות מורכב מרופא מומחה לטיפול בהתמכרויות, אח\ות, עובד סוציאלי וצוות מדריכים. לרוב, המדריכים הינם מכורים נקיים, דבר שעשוי לספק מוטיבציה ועידוד רב למכורים בתחילת דרכם לגמילה. האשפוזית מאוישת בצוות 24 שעות ביממה וערוכה לספק מענה לקשיים הקשורים באופי האינטנסיבי של הגמילה.

לגמילה באשפוזית פרטית ישנן מטרות רפואיות, טיפוליות ונפשיות

  • רפואית- הפסקת שימוש בחומר ממכר מלווה בסימפטומים רבים ושונים של תסמונת גמילה. תסמונת גמילה, או בשמה המוכר, קריז, הינה קשת רחבה של סימפטומים פיזיולוגים ונפשים. לרוב מדובר בסימפטומים שאינם מסכני חיים אך אינם נעימים ולעיתים קשים ביותר. הסימפטומים עשויים לערוך בין מספר ימים למספר שבועות. מכורים רבים מתארים את השלב הזה כשלב קשה ולעיתים אף כשלב בו הם נוטשים את תהליך הגמילה. גמילה במסגרת אשפוזית פרטית מציעה ליווי רפואי וסיעודי צמוד במטרה להקל על סימפטומים אלו. במהלך כל השהות באשפוזית פרטית ישנה אפשרות לליווי ויעוץ רפואי ופסיכיאטרי במידת הצורך.
  • רגשית- גמילה וסימפטומים של תסמונת גמילה אינם רק תהליכים פיזיולוגים, אלא גם תהליכים בעלי משמעות רגשית. זוהי תקופה שעשויה להיות סוערת מבחינה רגשית ומציפה. מטרת הגמילה במסגרת אשפוזית הינה לספק ליווי רגשי מקצועי על מנת לעבור שלב זה בצורה מיטיבה ככל הניתן. כאמור, בצוות המקום ניתן למצוא אנשי טיפול מקצועיים שיכולים לספק תמיכה רגשית על ידי שיחות פרטניות והתערבויות נוספות.
  • שיקומית- תהליך ההשתלבות באשפוזית מלווה על ידי למידת גבולות, קליטה והשתלבות במסגרת. לתהליך זה של הסתגלות והשתלבות ישנן מטרות התנהגויות ושיקומיות עבור האדם המכור. למידה של התנהגויות סתגלניות, גמישות הינה תחילתו של בניית דפוסי התנהגות בריאים ומיטיבים במקום פניה  מיידית לשימוש חוזר בחומר.
  • טיפולית -כאמור, האשפוזית הפרטית מהווה את התחנה הראשונה בדרך לגמילה. כדי לשמר את האיזון שהושג ישנו צורך בהמשך עבודה טיפולית ארוכת טווח. עם סיום שלב הגמילה באשפוזית יש צורך בחשיבה משותפת של הצוות המקצועי והמכור לגבי המשך הטיפול.

המשך הטיפול חשוב ביותר לצורך שימור האיזון שהושג, השגת גמילה ארוכת טווח ומניעת שימוש חוזר. שלב הגמילה באשפוזית פרטית הינו אבן הדרך הראשונה, אך הדרך אינה שלמה ללא עבודת עומק טיפולית. תוכנית הטיפול ההמשכית חשובה לאין ערוך לצורך בניית מנגנוני התמודדות. עבור אדם המתמודד עם נטייה להתמכרות, העבודה הטיפולית הינה הכרחית לבניית יכולת התמודדות עם טריגרים ומצבים המהווים פיתוי לשימוש.

ישנם מגוון תוכנית המשך וחשוב ביותר כי עם סיום הגמילה באשפוזית האדם יצא עם תוכנית ברורה להמשך טיפול.   צוות האשפוזית מעניק הכוונה וסיוע בהתאמת תוכניות המשך.

לסיכום

אשפוזית פרטית הינה תוכנית קצרת טווח לגמילה בתנאי אשפוז והשלב הראשון בתוכנית הגמילה. מסגרת אשפוזית פרטית מציעה את האפשרות לתהליך ממוקד של הפסקת צריכת החומר הממכר ואיזון תוך קבלת תמיכה מרבית מצוות המקום.

אשפוזית הינה לעיתים התחנה הראשונה עבור אנשים המתמודדים עם התמכרות. חשוב ביותר להבין שכדי לייצר תהליך משמעותי ולהשיג גמילה לטווח ארוך ישנו צורך בהמשך טיפול.

מתלבט האם זהו המענה לו אתה זקוק? צוות המומחים של מרכז גמילה שבטיא זמין עבורך לשיחת ייעוץ, התלבטות והכוונה.

אל תישאר לבד. יש לנו את הכלים, ידע והניסיון כדי לסייע גם לך.

אשפוזית

אשפוזית פרטית מאפשרת מתן מענה למכורים לאלכוהול, סמים, תרופות מרשם, משככי כאבים והתנהגויות מסוכנות נוספות במסגרת פרטית ודיסקרטית. אנו פועלים תחת רישיון משרד הבריאות ונמצאים בפיקוח מתמיד, אך איננו מדווחים לאף גורם כך שהשהייה במרכז תיחשף רק למי שהמטופל יבחר בכך. המטרה במסגרת זו היא לאפשר למכורים להשתקם באמצעות יציאה מהשגרה המזיקה, כניסה למסגרת יוקרתית בעלת תנאי שהייה מיטיבים וקבלת מענים טיפוליים מקיפים במסגרת שהייה מלאה במקום. מוסד גמילה שבטיא מציע תוכניות גמילה מפורטות הנותנות מענה ייחודי והוליסטי לכל משתתף ומשתתפת. השלב הראשון בדרך להתמודדות עם הבעיה הוא הכרה בבעיה והבעת רצון לקבל עזרה מיטיבה.

מסגרת אשפוזית פרטית – פרטים נוספים

היציאה מהבית למסגרת אשפוזית פרטית היא החלטה מורכבת וקשה, אך יש בכוחה לשנות את החיים ולאפשר שיפור ניכר באיכות החיים באופן משמעותי וניכר הנוגע בתחומים רבים. ההתמכרות פוגעת ברמה הפיזיולוגית, מנטלית, קוגניטיבית והתנהגותית. נוסף על כך יוצרת ההתמכרות קושי ביחסים עם הסביבה בתא המשפחתי, ברמה החברתית, ברמה התעסוקתית ואף בהיבטים כלכליים. מעגל ההתמכרות מכיל מנגנונים גלויים וסמויים של תלות הבאים לידי ביטוי במגוון אתגרים וקשיים שלעתים הסביבה ואף המכור מתקשים להבין. ישנה חשיבות בקיום תהליך החלמה מיטיב שיוביל לגמילה שתחזיק לאורך טווח. מובן כי מדובר בתהליך קשה, מאתגר הטומן בחובו מורכבויות רבות, אך לאלו שיעמדו בו מובטחת יציאה לדרך חדשה. כדי להבטיח שהתהליך נעשה תחת תמיכה מלאה ומקיפה מומלץ לבחור במסגרת הנותנת מענה ברמה הפיזית, מנטלית ומציעה מגוון היבטים הוליסטיים להתמודדות עם תהליך הגמילה והכנה לדרך חדשה.

מה היא אשפוזית פרטית?

מרכז גמילה שבטיא מציעה מסגרת אשפוזית פרטית בתנאי שהייה יוקרתיים ומפנקים המדמים חופשה. אנו ממוקמים במלון בוטיק בלב הטבע הירוק והפורח, בסביבה מבודדת שמאפשרת החלמה וחיבור מחודש לעצמי. הצוות המקצועי שלנו זמין עשרים וארבע שעות ביממה וכולל צוות מומחים בתחומי הבריאות והפיזיולוגיה, הנפש והרגש ומעניק שלל מענים טיפוליים פרטניים וקבוצתיים. נוסף על כך, אנו מציעים סדר יום עשיר בפעילויות מגוונות ומרתקות, כך שהיומיום במרכז יהיה עשיר ומהנה ולא יסבוב אך ורק סביב ההיבט הטיפולי.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
תוכנית גמילה מסמים במרכז גמילה פרטי – כל מה שצריך לדעת

אם הבנתם שעליכם לטפל בבעיית ההתמכרות לסמים ולהיכנס למרכז גמילה...

קראו עוד >
post-thumbnail
קריז

תסמונת גמילה או קריז בשפת ה"רחוב" זוהי תגובת הגוף להפסקת...

קראו עוד >
post-thumbnail
סם הדוקטור MMC

כנראה שאתם מכירים אותו בשמות הסלנג שלו , סם הדוקטור...

קראו עוד >
post-thumbnail
סם הג'י

GHB סם הג'י הוא חומר נרקוטי בעל השפעה מדכאת ומרדימה אך...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך נוכל לטפל בהתמכרות?

טיפול בהתמכרות הוא טיפול שמתמקד בשלושה מרכיבים, המרכיב הרפואי, הרגשי...

קראו עוד >
post-thumbnail
איריס בילי, אחות מוסמכת

מנוסה מאוד בעבודה עם מכורים במסגרות שונות כולל ניסיון רב...

קראו עוד >

אשפוזית פרטית – מקפצה לגמילה

אשפוזית פרטית הינו מונח המתייחס לגמילה במסגרת אשפוז. מדובר בתוכנית קצרת טווח, לרוב מספר שבועות בודד, אשר מטרתה לספק תמיכה רפואית ונפשית בשלב הראשון של גמילה, הפסקת השימוש בחומר. תוכנית זו, אשפוזית פרטית, מתקיימת תחת פיקוח ובקרה של משרד הבריאות. במקום ישנו צוות רב מקצועי המורכב מאנשי מקצוע מתחומי הבריאות והטיפול ומדריכים  השוהים במהלך כל היממה במרכז.

מטרת התוכנית היא להצליח להשיג הפסקה של צריכת החומר הממכר. לאור המורכבות המאפיינת שלב זה, כמיהה עזה לחומר יחד עם הופעת סימפטומים של תסמונת גמילה, ישנה חשיבות רבה לליווי מקצועי. צוות האשפוזית מנוסה וערוך לתת הן מענה רפואי והן מענה רגשי לקשיים הצצים בשלב זה.

עם זאת, חשוב להבין כי כדי להשיג גמילה ארוכת טווח יש צורך בהמשך טיפול והקניית אסטרטגיות התמודדות. כחלק מהתפיסה הטיפולית של האשפוזית צוות האשפוזית מכוון להמשך תוכנית טיפול מתוך חשיבה משותפת יחד עם המטופל.