23 לאפריל "רק להיום" – מחשבות מתוך מרכז גמילה שבטיא

23 לאפריל "רק להיום" – מחשבות מתוך מרכז גמילה שבטיא


"אלוהים כפי הבנתנו"

"רבים מאתנו מבינים את אלוהים פשוט כאותו כוח ששומר עלינו נקיים"

מתוך טקסט בסיסי, עמוד 25

הרבה מאתנו נכנסים להחלמה מהתמכרות עם תפיסה "ברורה" של אלוהים, אנחנו חושבים שאנחנו יודעים "מיהו". רבים מאתנו מגיעים עם התנגדויות והסתייגויות משמעותיות למושג אלוהים. חלקנו בעדו, חלקנו נגדו ומעטים מאתנו ניטרליים לחלוטין.

אני מאמין, כמו רבים בעולם ההחלמה מהתמכרויות וכמו שתוכנית NA סוברת, כי לרוב בעיית ההתמכרות אינה בעיית סמים אלא בעיית חיים. והרבה פעמים, חלק מאוד משמעותי מאותה בעיית חיים סובב סביב העניין הרוחני באופן כזה או אחר.

המונח רוחני מצריך בירור – רוחני הוא משהו שנמצא מעבר למימד הפיזי הרגיל והיום יומי שלנו. משהו מעבר למרחב, זמן ותודעה במשמעות ה"רגילה" שלהם. פה העניינים מתחילים קצת להסתבך. כי אם משהו נמצא מעבר למרחבי התודעה הרגילים כל ניסיון להגדיר רוחניות בכלים לא רוחניים שולף למעשה את הרוחניות מרוחניותה ומחזיר אותה חזרה לתודעה ולמושגים הרגילים והלא הרוחניים לכאורה. ולכן השימוש במילים והגדרות מוגבל מראש בכל הנוגע לרוחניות ובמקרה הטוב יכול רק לכוון אל העניין, להצביע על המקור ולעולם לא יהיה הדבר עצמו.

בכדי לגעת ברוחניות עלינו להשתמש ולהיעזר בכלים רוחניים. בכדי להתוודע אל הרוחניות צריך לחוות ולהרגיש אותה. כדי לחוות ולהרגיש רוחניות אנחנו חייבים להשתחרר מהכלים המושגיים שלנו, אנחנו חייבים להגיע מעבר להגדרות, חייבים לשחרר ופשוט להיסחף אל תוך החוויה.

גם אני מכור (נקי) וגם אני עברתי ועדיין עובר את "מסלול ההכשרה הרוחני". בהתחלה, היה לי מאוד קשה לשחרר את השליטה והצורך האובססיבי שלי בהגדרות ובחינה "רציונלית" (לכאורה) של כל דבר ועניין. חשבתי שלצעוד מעבר למושגים ישאיר אותי חשוף, פגיע, טיפש וחסר יכולת ביקורת ושיפוט. למזלי הרב, נסיבות החיים לא השאירו לי ברירה ופשוט דחפו אותי קדימה ומעבר. היום אני יודע שהחששות שלי היו מופרכות וחסרות כל היגיון. אני לא וויתרתי על שום דבר אלא קיבלתי במתנה עולם רוחני שלם (שתמיד היה שם גם כשאני לא הייתי מודע לכך). הכלים הרציונליים שלי לא אבדו אלא רק השתפרו. עולם המושגים הרגיל נמצא שם תמיד לשימושי מתי שרק ארצה.

"אלוהים כפי הבנתנו" אומר אלוהים שהוא לא בהכרח דתי, אלא אותו כוח רוחני שממלא את חיינו ומקיף אותם. הבנתנו את אלוהים תואמת את הבנתנו את הרוחני והבנתנו את הרוחני משתנה ודינמית.

לרוב כשמכור משתמש בחומרים משני תודעה הוא למעשה מחפש חוויה רוחנית, הוא למעשה מחפש מילוי לחלל ריק ובלתי מוסבר שהוא מרגיש בבטן. הוא מנסה לשווא, למלא את החלל באמצעות חומרים. אך זהו פתרון גרוע לבעיה, פתרון שבטווח הארוך מעצים את הבעיה עצמה ומייצר בעיות רבות נוספות עליה.

כשמכור מפסיק להשתמש בחומרים משני תודעה הבעיה הראשונה לא נעלמת. הוא עדיין מרגיש ריק רק שעכשיו אין סמים למלא את החלל ולו לזמן קצר. נדרש מענה רוחני. לכן אלוהים כפי הבנתו הוא כל כך חשוב בתהליך ההחלמה מהתמכרות. אנחנו חייבים לפתור את הבעיה בדרך הנכונה. אנחנו לא יכולים להישאר בלי פתרון או לחשוב שאין לנו שום בעיהמלבד בעיית התמכרות. הבעיה היא רוחנית, החלל בבטן הוא חלל רוחני ולכן הפתרון האמיתי ובר הקיימא יכול להיות רק פתרון רוחני.

אלוהים כפי הבנתנו הוא נקודת התייחסות רוחנית לתהליך ארוך. אנחנו חייבים להיות סבלניים לתרגל רוחניות בדרך שמתאימה לנו ובמקום שאנו נמצאים. לרוב תחילתה של הדרך הרוחנית שלך נמצאת כבר לרגליך. אתה לא צריך לנסוע למנזר מרוחק בטיבט או להסתגר מחר בבוקר בישיבה. תתחיל מאיפה שאתה נמצא, זה לידך, זה כבר בתוך חייך רק שלא שמת לב. תתחיל משם ותתקדם. תתמיד ותתקדם ובעזרת אלוהים (כפי הבנתך כמובן) גם תגיע.

והכי חשוב לשמור על יום נקי כי הכול מתחיל מיום נקי אחד…

ליאור

מרכז גמילה שבטיא

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
היזהרו מהתמכרות לתרופות שיכוך כאבים

פרקוסט היא תרופה לשיכוך כאבים בינוניים עד חריפים. התרופה מוגדרת...

קראו עוד >
post-thumbnail
היום אני במכון גמילה ויכולה להגיד שאשכרה טוב לי!

ההתמכרות של עדי קוראים לי עדי , ואני מכורה. הכרתי את החברים...

קראו עוד >
post-thumbnail
הסיפור של תהל – מכורה נקיה

נולדתי ב-15 לדצמבר, שנת 2000 בבית החולים הדסה הר הצופים...

קראו עוד >
post-thumbnail
טל זנו, מאמן כושר פונקציונלי

טל זנו מאמן אישי ובעלים של סטודיו מאסל קלאב. מאמן...

קראו עוד >
post-thumbnail
מה זה מכון גמילה?

מכורים רבים המחפשים מענה תוהים מה זה מכון גמילה? לא...

קראו עוד >
post-thumbnail
מהי התמכרות?

תהליך התמכרות לסמים או התמכרות לכל חומר אחר זהו מצב...

קראו עוד >