סם הזומבים

סם הזומבים

טראנק, סם הזומבים

טראנק הוא הכינוי לסם קשה ביותר המבוסס על  קסילזין, תרופת הרדמה ומשכך כאבים נפוץ המיועד לשימוש וטרינרי. בתחילת שנות ה-70' החומר אושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי לשימוש אך ורק על בעלי חיים. עקב תופעות לוואי קשות ביותר שהתגלו בניסויים ראשונים בבני אדם, החומר מעולם לא אושר לשימוש על בני אדם. למעשה, תופעות הלוואי היו כה קשות ומזעזעות, עד כי אפילו סוחרי סמים העדיפו לא להתעסק בו. עם זאת, כמו חומרים ממכרים רבים אחרים, גם טראנק חדר לבסוף לשוק הסמים וכיום מחולל שמות בקרב צרכני סמים בארצות הברית.

טראנק, סם הזומבים – מגפת סמים קטלנית

מהו טראנק?

טראנק הוא הכינוי לסם המבוסס על חומר הרדמה וטרינרי בשם קסילזין יחד עם חומרים פסיכואקטיביים נוספים. השם טראנק שניתן לסם הוא קיצור של המילה TRANQUILIZER, חומר הרגעה.  קסילזין פותח בשנת 1962 כחומר הרגעה עבור פרוצדורות וטרינריות. מאחר והניסויים הראשונים שנערכו על בני אדם הובילו לתוצאות קשות, דיכוי נשימתי ולחץ דם נמוך, הניסויים נעצרו והשפעות החומר על בני אדם לא נחקרו עד תום. מאז אישור החומר לשימוש ועד היום, החומר משמש באופן חוקי להרדמת בעלי חיים בעיקר סוסים ובקר ולעיתים גם חתולים, כלבים, צבאים ואיילים.

בשנות ה-2000 החומר החל לחדור לשוק הסמים כתחליף זול להרואין. מחקר משנת 2011 מצא כי אנשים באזורים החקלאים בפוארטו ריקו בארצות הברית הזריקו לעצמם חומר הרדמה לסוסים ופיתחו פצעים וכיבים חמורים בעור. בקנזינגטון, שכונה בפילדלפיה בעלת אחוז גבוה של פורטוריקנים כבר בשנת 2006 נמצא החומר. עם זאת רק בשנת 2018 השימוש בטראנק החל להיות נפוץ ושיעורי השימוש בו עלו באופן מהיר ועד לממדי מגיפה. טראנק נתפס כתחליף זול עבור צרכני הרואין שהעדיפו לשלם 5 דולר עבור מנת טראנק ולא 10 דולר עבור מנת הרואין ולקבל את אותה השפעה של הרואין. השימוש הגובר בטראנק היה מדאיג ביותר ולא רק בשל העובדה שהשפעות החומר לא נחקרו על בני אדם. מדיווחים של משמשים רבים שפנו לקבלת עזרה רפואית בבית חולים ומבחינה של החומר אותו צרכו עלה כי רבים מהם לא היו מודעים כלל למרכיבי החומר אותו הם רכשו. יתרה מכך, אחוז משתמשים גבוה טען כי קנו את החומר מאחר וחשבו שמדובר בהרואין.

טראנק – תופעות לוואי וסיכונים

  • הרגעה עד לאובדן הכרה
  • קשיים נשימתיים
  • לחץ דם נמוך ביותר ומסוכן
  • האטה בקצב פעילות הלב
  • פצעים, כיבים, זיהומים ודלקות
  • סימפטומים קשים של תסמונת גמילה
  • מוות

מגפת הקורונה גרמה לעלייה בצריכת סמים בכל העולם. השפעת הקורונה על תפוצת הטראנק הייתה משמעותית והסם חדר לכל אורך החוף הצפוני ופנימה לתוככי ארצות הברית. במהלך מגפת הקורונה מספר מקרי המוות כתוצאה ממנת יתר של טראנק עלה בצורה משמעותית. השפעותיו הקשות והמזעזעות של טראנק, כיבים, דלקות, עיוות שרירים ועוד הולידו את הכינוי סם הזומבים. הסם שגורם למשתמשים בו לנזקים בריאותיים קשים ביותר ולמראה מזעזע. רפיון השרירים וההאטות הניכרות בדופק ובנשימה גורמות לכך שהמשתמשים לרוב זרוקים על המדרכות, מחוסרי הכרה וללא יכולת תגובה. מצב זה מעלה את הפגיעות והסיכון של משתמשי טראנק ליפול קרבן לעבירות גניבה, שוד ואונס.

כיום מדובר במגפת הסמים הקטלנית ביותר עמה מתמודדת ארצות הברית.

טראנק ומשככי כאבים

כאמור, טראנק מבוסס על חומר מרדים ומשכך כאבים, קסילזין. ההתמכרות לטראנק  הינה עוד התפתחות מבהילה של התמכרויות למשככי כאבים, התמכרויות קשות והרסניות. אנשים המתמודדים עם נטייה לשימוש לרעה והתמכרות למשככי כאבים, נמצאים בסיכון לצריכת טראנק.

לסיכום

הכינוי סם הזומבים שהודבק לטראנק מבטא את הנזקים וההרס החמור הנגרמים בעקבות שימוש בסם. מדובר באחד ממגפות הסמים הקשות ביותר איתן מתמודדת ארצות הברית. מעדויות של צרכני סמים הפונים לקבלת טיפול רפואי בעקבות שימוש בסם, עולה תמונה קשה מאד של נזקים קשים במיוחד.

החשש הגדול הוא כי כמו סמים רבים אחרים, קשים ומסוכנים, גם הטראנק יגיע בסופו של דבר לישראל. תעשיית הסמים הינה תעשייה המגלגלת כסף עצום ונעדרת כל שיקול מוסרי ואנושי. מדובר בתעשייה שאינה נחה לרגע ועסוקה כל הזמן בייצור וייצוא של סמים וחומרים מסוכנים לכל רחבי העולם.

אנו, במכון גמילה שבטיא, מאמינים שאחד הדרכים להילחם בסיכונים הרבים הכרוכים בשימוש בסמים הוא רכישת ידע ומודעות.

טראנק, סם הזומבים,יכול להיות קטלני! אל תישאר אדיש. זה הזמן ללמוד, לדעת ,להבין. לשמור על החיים.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
מרכז גמילה מסמים: הדרך לחיים מיטיבים

מה זה מרכז גמילה מסמים? מרכז גמילה מסמים הוא מוסד טיפולי...

קראו עוד >
post-thumbnail
רוצים לסיים עם הסמים בחיים שלכם? עם אשפוזית פרטית תסיימו עם ההתמכרות תוך חודש!

הגדרה של "אשפוזית"  היא מרכז טיפול באשפוז המספקת סביבה בטוחה...

קראו עוד >
post-thumbnail
כל מה שאתם צריכים לדעת על בחירת מרכז גמילה

כדאי ללמוד על סוגי מרכזי השיקום הרבים ומה...

קראו עוד >
post-thumbnail
התחילו עכשיו גמילה מאטנט- ותרגישו בתוצאות באופן מיידי!

אדרל הוא שם המותג של התרופה אטנט, וייתכן שהיא נרשמה...

קראו עוד >

מהו סם הזומבים?

השם טראנק, קיצור של המילה TRANQUILIZER, חומר הרדמה, עושה עוול לאחד הסמים המזעזעים ביותר. טראנק, סם הזומבים. עוד תוצר של תעשיית הסמים שאינה נחה לרגע, עוד התפתחות מבהילה של ההתמכרויות למשככי כאבים.  בשנת 1962 חומר בשם קסילזין אושר על ידי ה-FDA לשימוש כחומר הרדמה ומשכך כאבים עבור בעלי חיים. ניסויים קליניים שנערכו על בני אדם העלו ממצאים רפואיים קשים מאד עד כי הוחלט להפסיק את הניסויים. הניסויים הופסקו והתרופה נשארה מאז ועד היום מאושרת אך ורק כחומר הרדמה לפרוצדורות וטרינריות. אבל, כמו מרבית החומרים הפסיכדליים, זה היה רק עניין של זמן שהחומר יכנס לזירת הסמים. ואכן, בשנות ה-2000 החלו להופיע דיווחים על שימוש בחומר הרדמה לסוסים במדינת פילדלפיה בארצות הברית. עלותו הזולה של הסם הפכה אותו לתחליף ראוי להרואין, 5 דולר למנת טראנק לעומת 10 דולר למנת הרואין.  עדויות של משתמשים בחומר, אנשים שפנו לקבלת טיפול רפואי ומחזות קשים של משתמשים מחוסרי הכרה, חשפו את אחד הסמים המסוכנים ביותר, טראנק.