סם דוסה

סם דוסה

ספוילר: סם הדוסה זה לא באמת משהו שקיים, זה בסך הכול גימיק שיווקי מסוכן.

בשנים האחרונות חדר לארץ חומר חדש, לרוב מופיע בצורה של אבקה וורודה, רבים קוראים לו דוסה או סם הדוסה.

אז זהו, אין באמת דבר כזה. מדובר בתרכובת של מספר חומרים שונים שכל סוחר סמים מפיק על דעת עצמו. לרוב, מדובר בשילוב של mdma, קטמין, קוקאין, אבקה ורודה ולא מזוהה שהפכה להיות הסמל המסחרי של הדוסה ועוד חומרים נוספים שלא תמיד מזוהים. מידע נוסף על גמילה מסמים תוכלו למצוא באתר או לחייג אלינו למספר הטלפון 058-7124712.

מה זה סם הדוסה?

תשאל 10 אנשים שונים מה זה דוסה ותקבל 10 תשובות שונות.

אז מה המשמעות של כל זה? כשאתה מחזיק את החומר ביד, למעשה אין לך מושג ממה הוא מורכב וממילא אין יכולת לצפות מראש את השלכות השימוש. מעדויות שונות ברחבי העולם, במקרים קשים הסם עלול לגרום להזיות קשות, שאנשים מתארים כחוויות מפחידות מאד והאצה בפעילות הלב שעלולה לגרום לדום לב.

מחזיק בחומר כזה שמישהו החליט לקרוא לו דוסה? זרוק אותו לפח ומיד. אין לך מושג מה הוא מכיל ואף אחד לא יודע ממה הוא מורכב.

משתמש בדוסה? חשבת להשתמש בדוסה? מכיר מישהו שמשתמש בדוסה? הכנו לך מאמר מפורט עם כל הידע לגבי החומר.

ידע זה כוח ובמקרה הזה הידע יכול להציל חיים ממש. במאמר שלפניך תוכל לקבל מידע עדכני לגבי סם הדוסה, מידע שהסוחר שמכר לך את החומר כנראה היה מעדיף שלא תדע.

דוסה סם

סם הדוסה חדר בשנים האחרונות לישראל ומאז מסתובבות שמועות רבות וסותרות לגביו. סם הדוסה, או דוסה סם הוא בעצם הכינוי הישראלי לסמי פיצוציות ממשפחת הסמים הפסיכדליים C 2.  הכינוי דוסה סם ככל נראה עיוות וגלגול של השם dos-c . סם הדוסה הוא כינוי שניתן לסמי פיצוציות המורכבים מסמים פסיכדליים, הליוצנטריים, ממריצים ודיסוציאטיביים. ריבוי השמות של הסם מקשה על קבלת מידע אמין לגבי סם הדוסה והשלכותיו ומטרת כתבה זו היא לספק מידע זה.

דוסה סם – מה שמשווק הסמים לא יספר לך

היסטוריה

סם 2cb הוא כינוי לחומר אשר הופק במעבדה בשנת 1974 על ידי כימאי בשם אלכסנדר שולגין. בהתחלה, השימוש בסם היה לצרכים פסיכיאטריים בלבד, דיכוי עכבות בזמן טיפול. לאחר מכן הסם החל להימכר לציבור כסם מעורר חשק מיני. ב-1985 סם הmdma הוצא אל מחוץ לחוק ובמקומו, תפס תאוצה ופופולריות סם ה2cb. בשנות האלפיים השימוש בסם החל להיות פופולארי מאד והסם החל להיות משווק תחת שמות רבים, ביניהם סם הדוסה.  כיום, למרות שמשתמשים רבים בטוחים שהסם אותו נטלו הוא 2cb, למעשה מדובר בכל מיני תרכובות סינטטיות שעלולות להיות מסוכנות ביותר. כיום, סם 2CB נחשב לסם ללא השפעות רפואיות חיוביות ולעומת זאת סם בעל פוטנציאל גבוה להתמכרות. לסם 2cb השפעה על מצב הרוח והתודעה ואנשים רבים צורכים אותו כדי לחוש את האופוריה וההשפעות הפסיכדליות שלו.

סם 2cb – השפעות

לרוב, 2cb מופיע כקפסולה, טבליה או אבקה. לעיתים, הוא יעורבב בתוך נוזל. הטבליות מגיעות במגוון צבעים, ורוד, סגול, אדום, בז'. הקפסולות מכילות אבקה ורודה, לבנה או קרם. שאיפה של האבקה עלולה להיות מכאיבה מאד. ההשפעה של הסם מתחילה כ-30 דקות לאחר נטילתה. מדיווחים של משתמשים עולה כי התחושות הראשוניות הן של ציפייה, חום, חרדה ועקצוץ. בנוסף, תחושת של עוררות גופנית ומינית גם יכולות להופיע ולהישאר יחד עם תחושת אופוריה. עוררות זו עשויה להתבטא בשערות סומרות, צמרמורת, רעד, עיוות שרירים והרחבת אישונים.

השפעות חמורות יותר של הסם כוללות הזיות אשר לפעמים מתוארות כחוויות מפחידות, קלסטרופוביה וכיווץ שרירים. לסם 2cb תופעות לוואי רבות ונוספות בחילות, הקאות, שלשולים , חרדות, כעס ועצב. מנות גבוהות של הסם מעלות את הסיכון להתקפי חרדה, פסיכוזות, דליריום והאצה בפעילות הלב.

ההשפעות של דוסה סם

כאמור, מה שהיום מוכר בשם סם הדוסה, הוא למעשה תרכובת סינתטית של מספר חומרים פסיכואקטיביים, שאולי מכילים גם 2CB  ולרוב כנראה שלא. במילים פשוטות יותר, הכינוי סם הדוסה שהוצמד לתערובת סינתטית של חומרים שונים הוא בעצם טריק שיווקי של יצרני סמים שמוכרים חומר מסוכן  במסווה של חומר מוכר וידוע. בבדיקות  מעבדה עולה כי הרכב החומרים ושילובם משתנה בין מנות נסחרות שונות. כל סוחר סמים, יכול על דעת עצמו לשלב אילו חומרים שהוא רוצה. מה שרוב האנשים מכנים "דוסה" הוא בעצם תרכובת של חומרים אחרים MDMA,  קוקאין, קטמין, אולי 2CB ועוד חומרים לא ידועים. סביר להניח שאם תשאלו מספר אנשים מה יש בדוסה, תקבלו מספר תשובות שונות כמספר הנשאלים.  דבר זה מקשה על היכולת לצפות את הסכנות הבריאותיות שטמונות בצריכה של הסם. עם זאת, ידוע כי לסם זה השפעות ממריצות, מעוררות, פסיכדליות והזייתיות ועל אף הקושי במציאת מידע אמין ברור כי מדובר בסם מסוכן ועם השלכות לא צפויות. בעצם, אדם שצורך מהסם, אינו יודע כלל מה הוא מכניס לגופו והתוצאות עלולות להיות קטלניות.

סם הדוסה

לדוסה סם השפעה החל ממינונים נמוכים ביותר. במינונים נמוכים הסם מעורר תחושות של אמפטיה, חיבה, רצון לקשר. ככל שהמינונים עולים הסם מתחיל להשפיע באופן הזייתי ופסיכדלי. משתמשים מתארים תחושות של אופוריה, עוררות מינית מוגברת והזיות ראיה. ושוב, חשוב לזכור שבעצם אין מספיק ידע מחקרי לגבי השפעות הסם.

לדוסה סם תופעות לוואי הכוללת רעידות, כיווץ שרירים, הפרעות במערכת העיכול. במינונים גבוהים, הזיות שמשתמשים מתארים כחוויה מפחידה מאד, עליה בדופק ובלחץ הדם עד כדי סכנת חיים.

גמילה מסם הדוסה

לקיחת מנת יתר של הסם או ערבוב עם חומרים שונים עלולה לגרום להעמסה על הלב ומערכת הדם ולהוביל לדום לב.

התמכרות לדוסה

התמכרות לדוסה היא כמו כל התמכרות לסם אחר ואולי אף מסוכנת יותר לאור אי הבהירות לגבי הרכב החומר. כאמור, זהו סם המשלב מספר סוגים שונים של חומרים ולכן השפעותיו אינן צפויות. אנשים שהשתמשו בדוסה מתארים תחושות של היי ואופוריה לצד צורך להגביר את המינונים ולשלב את החומר עם סמים נוספים, כדי לחוש את התחושות השונות. פעמים רבות התמכרות לדוסה באה יחד עם התמכרות לסמים נוספים וכחלק מבעיית התמכרות שכבר קיימת.

טיפול בהתמכרות לדוסה הוא טיפול הבנוי מהפסקת השימוש בסם ותהליך גמילה מהסם ועבודה טיפולית לצורך שימור השינוי והימנעות מנפילה. כאמור, לרוב, התמכרות לדוסה יושבת על בעיית התמכרות לסמים ולכן טיפול בהתמכרות לדוסה חשוב שיעשה במרכז גמילה מקצועי ומיומן. תהליך גמילה מסם הדוסה הוא הצעד הראשון בטיפול. תהליך הגמילה ייעשה בפיקוח והשגחה של רופא מומחה לטיפול בהתמכרויות ואחות. בשיתוף פעולה של המכור והצוות, תיבנה תוכנית גמילה המותאמת למצבו של האדם. במידת הצורך, יהיה ניתן לתת טיפול רפואי כדי להתמודד עם תופעות הקשורות בהפסקת השימוש.  מדובר בשלב שעשוי להיות קשה ולכן חשוב מאד לעשות זאת בליווי ותמיכה מתאימים. במרכז גמילה ישנו צוות מקצועי שערוך לספק תמיכה זו הן על ידי מפגשים פרטניים עם אנשי מקצוע והן על ידי השתתפות בקבוצות תמיכה טיפוליות.  לאחר שיושג ניקיון מהסם ורגיעה המכור, בליווי ותמיכה של הצוות, יתחיל בתהליך טיפולי של גמילה מסם הדוסה. מטרת הטיפול היא להבין מה הסיבות שהובילו להתמכרות, לזהות טריגרים, אירועים או מצבים המהווים פיתוי לשימוש, לבנות אסטרטגיות התמודדות וליצור רשתות תמיכה. תהליך זה מטרתו  היא להכין את האדם לחיים חזרה בקהילה ולהתמודדות עם הפיתוי לסם. מדובר בתהליך משמעותי ולכן המרחב בו תהליך זה קורה, חשוב שיהיה מרחב מקצועי ותומך.

לסיכום

אין דבר כזה סם הדוסה. מדובר בהמצאה של יצרני סמים וסוחרים שנועדה לשווק תרכובת לא מזוהה של חומרים תחת שם של חומר מוכר יותר. מה שזה אומר שכשאתה מחזיק בסם הדוסה, למעשה אין לך מושג ממה הוא מורכב.  היעדר הידע גורם לכך שהשלכות השימוש בסם זה עלולות להיות לא צפויות ובעיקר מסוכנות מאד. אם אתה משתמש בסם הדוסה ומרגיש שאתה מתחיל לפתח התמכרות, גש עוד היום לטיפול. אנחנו בשבטיא יודעים כמה החומר מסוכן ונמצאים פה כדי לסייע לך לקחת חזרה את השליטה על חייך. אל תיתן לתעשיית הסמים החאפרית להרוס לך את החיים.

ההתמכרות לסם הדוסה מסוכנת !

התמכרות לסם הדוסה דומה במאפייניה לכל התמכרות אחרת לחומרים ומצריכה גמילה מסמים. מכורים רבים חשים רתיעה מפניה לטיפול עקב סיבות רבות ושונות. בין הסיבות השונות ניתן למנות סטיגמות כלפי פניה לטיפול, היעדר ידע מספק, ריחוק גאוגרפי ממרכז גמילה וסיבות נוספות. עם זאת, הן מניסיון רב בעבודה עם מכורים רבים בתהליכי גמילה ומידע מחקרי, ברור כי לתהליך גמילה בליווי אנשי מקצוע, ישנו סיכוי גבוה יותר לניקיון ארוך טווח.  אם את מכורה לסם, או אפילו רק מתלבטת לגבי השימוש שלך בחומר, כדאי לפנות עוד היום להתייעצות. החששות והרתיעה מובנים, טבעיים ולגיטימיים. זה טבעי לרצות להכחיש את השימוש, את תחושת אובדן השליטה ואת הצורך בסיוע ותמיכה. עם זאת, אל תישארי לבד עם התחושות הללו. כיום ישנן אפשרויות רבות ושונות לטיפול בהתמכרות, מגוון מרכזי גמילה ואנשי מקצוע בעלי ניסיון וידע בעבודה עם מכורים בתהליכי גמילה. ניסית להיגמל מספר פעמים? מרגישה שאת מאבדת שליטה בצריכת הסם? מתקשה לתפקד בעבודה או לתחזק את מערכות היחסים בחייך? תשובה חיובית על שאלות אלו עשויה לרמז על התמכרות.

התמכרות הינה בעיה מורכבת המשליכה על תחומי חיים רבים ושונים, בריאות פיזית ונפשית, תעסוקה, לימודים ומערכות יחסים. פעמים רבות ההודאה בבעיית ההתמכרות קשה, מכאיבה ומעוררת רצון להתנגד ולהכחיש את הבעיה. אחד הדברים שעשויים לסייע ולרכך את הקושי הינו מידע אמין לגבי טיפול בהתמכרות והבנה של אפשרויות הטיפול הקיימות.

טיפול בתמכרות לדוסה

גמילה ממרבית סוגי ההתמכרויות הן לחומרים פסיכואקטיביים והן להתנהגויות הינה תהליך ממושך ומורכב. גמילה מהימורים, גמילה מאלכוהול, גמילה מסמים הינם דוגמאות אחדות לסוגי התמכרויות ותוכניות גמילה המצריכות טיפול במספר מישורים, פיזי, התנהגותי ונפשי. גם גמילה מדוסה היא תהליך.

טיפול בהתמכרות לדוסה הוא טיפול הבנוי מהפסקת השימוש בסם, תהליך גמילה מהסם ועבודה טיפולית לצורך שימור השינוי והימנעות מנפילה. כאמור, לרוב, התמכרות לדוסה יושבת על בעיית התמכרות לסמים ולכן חשוב כי טיפול בהתמכרות לדוסה יעשה במרכז גמילה מקצועי ומיומן. תהליך גמילה מסם הדוסה הוא הצעד הראשון בטיפול. תהליך הגמילה ייעשה בפיקוח והשגחה של רופא מומחה לטיפול בהתמכרויות ואחות. בשיתוף פעולה של המכור והצוות, תיבנה תוכנית גמילה המותאמת למצבו של האדם. במידת הצורך, יהיה ניתן לתת טיפול רפואי כדי להתמודד עם תופעות הקשורות בהפסקת השימוש.  מדובר בשלב שעשוי להיות קשה ולכן חשוב מאד לעשות זאת בליווי ותמיכה מתאימים. במרכז גמילה ישנו צוות מקצועי שערוך לספק תמיכה זו הן על ידי מפגשים פרטניים עם אנשי מקצוע והן על ידי השתתפות בקבוצות תמיכה טיפוליות.  לאחר שיושג ניקיון מהסם ורגיעה המכור, בליווי ותמיכה של הצוות, יתחיל בתהליך טיפולי של גמילה מסם הדוסה. מטרת הטיפול היא להבין מה הסיבות שהובילו להתמכרות, לזהות טריגרים, אירועים או מצבים המהווים פיתוי לשימוש, לבנות אסטרטגיות התמודדות וליצור רשתות תמיכה. תהליך זה מטרתו  היא להכין את האדם לחיים חזרה בקהילה ולהתמודדות עם הפיתוי לסם. מדובר בתהליך משמעותי ולכן המרחב בו תהליך זה קורה, חשוב שיהיה מרחב מקצועי ותומך.

שלא יספרו לכם סיפורים

אין דבר כזה סם הדוסה. מדובר בהמצאה של יצרני סמים וסוחרים שנועדה לשווק תרכובת לא מזוהה של חומרים תחת שם של חומר מוכר יותר. מה שזה אומר שכשאתה מחזיק בסם הדוסה, למעשה אין לך מושג ממה הוא מורכב.  היעדר הידע גורם לכך שהשלכות השימוש בסם זה עלולות להיות לא צפויות ובעיקר מסוכנות מאד. אם אתה משתמש בסם הדוסה ומרגיש שאתה מתחיל לפתח התמכרות, גש עוד היום לטיפול. אנחנו בשבטיא יודעים כמה החומר מסוכן  ונמצאים פה כדי לסייע לך לקחת חזרה את השליטה על חייך. אל תיתן לתעשיית הסמים החאפרית להרוס לך את החיים.

סם הדוסה הוא סם יחסית חדש בזירת הסמים הישראלית, ומוכר כארבעה שנים בישראל. סם הדוסה, מבוסס על סם מעבדה בשם 2CB, חומר אשר במקור היה בשימוש רפואי פסיכיאטרי ועם הזמן התגלה פוטנציאל שימוש לצרכי פנאי ובילוי.  מדובר בסם מסיבות המורכב מחומרים וסמים שונים, חומרים ממריצים, סמים פסיכדליים וחומרים נוספים לא ידועים. למעשה מדובר בקוקטייל של סמים וחומרים לא ידועים. מאחר ומדובר בסם סינתטי, סם שאינו מיוצר במעבדות חוקיות, כל יצרן סמים מרכיב אותו כרצונו ולא ניתן לדעת מה בדיוק הוא מכיל.

למעשה סם הדוסה מחקה בהשפעותיו את השפעת פעילות הסרוטונין במוח. בדומה לתרופות נוגדות דיכאון המבוססות על סרוטונין, השפעתו העיקרית הינה אופוריה, הרגשה קיצונית וחזקה של התרוממות הרוח ואופטימיות. בנוסף, משתמשים מדווחים על מגוון תופעות והשפעות בעקבות שימוש בסם הדוסה, גם לאחר שימוש בודד וחד פעמי. בין התופעות השונות ניתן למנות הזיות שמיעתיות וויזואליות, תחושת היי, חשק מיני מוגבר, פרצי אהבה והתלהבות עזים ולא מוסברים ועוררות יתר. סם הדוסה הינו סם פסיכדלי, משמע, ככל שהאדם צורך כמות גדולה יותר, כך השפעת הסם מתעצמת. ישנן תופעות רבות נוספות אשר משתמשים דיווחו עליהם, חלקן קשות ביותר ואפילו עד כדי מוות.

מאחר וסם הדוסה הוא סם סינתטי, צריכתו עלולה להיות מסוכנת ביותר. ניתן לומר כי הסכנה העיקרית האורבת למשתמשים בו היא העובדה שלא ניתן לצפות את השפעות החומר על המשתמש. ישנו מידע על החומר העיקרי הנמצא בסם הדוסה, 2CB, אך יצרני הסמים מוסיפים חומרים רבים ולא ידועים. עובדה זו גורמת לכך שאדם הצורך את הסם למעשה אינו יודע ממה החומר מורכב וממילא לא ניתן לצפות את השפעות החומר על האדם. מציאות זו הינה בעייתית ביותר ועלולה להוות פוטנציאל לנזקים בריאותיים חמורים ביותר. עד כה דווח על מקרים של התקפי חרדה, אפיזודות פסיכוטיות, שינויים בפעילות קצב הלב, בלבול מתמשך ובמקרים קשים ביותר אף מוות.

היעדר מידע מדויק לגבי הרכב סם הדוסה אינו מאפשר הערכת מינון יותר, שילובים מסוכנים וקבוצות סיכון. אי הבהירות לגבי הרכב סם הדוסה הופך אותו לסם מסוכן, בעל השפעות מזיקות ביותר אשר לא ניתן לצפות מראש.

כאמור אין מידע מדויק לגבי הרכב החומרים בסם הדוסה, דבר המקשה על הערכת פוטנציאל ההתמכרות. עם זאת, ניתן לומר כי לאור סגנון הרכיבים שלו, אין ספק שצריכת הסם נושאת בחובה את הפוטנציאל להתמכרות, במיוחד בקרב אנשים בעלי נטייה להתמכרות. בנוסף, מאחר ומדובר בסם מסיבות, סם נפוץ בבילויים חברתיים, ישנו גם היבט חברתי. משתמשים רבים מתארים לחץ חברתי חזק המוביל אותם לצריכה חוזרת של הסם, גם לאחר חוויות שליליות לאחר שימוש.

תהליך גמילה מסם הדוסה מורכב משתי שלבי עיקרים. הפסקת צריכת הסם והשגת ניקיון הינה השלב הראשון ולאחר מכן, שימור השינוי על ידי עבודה טיפולית ושיקומית. מאחר ולהפסקת השימוש בסם הדוסה עשויות להתלוות תופעות פיזיולוגיות ונפשיות קשות, מומלץ לעשות את תהליך הגמילה בליווי מקצועי ובמרכז גמילה. מרכז גמילה  מציע ליווי מקצועי ותמיכה לאורך תהליך הגמילה, מעטפת חשובה ביותר להצלחת התהליך. פעמים רבות ניתן לטפל בתופעות קשות המופיעות בתהליך הגמילה על ידי מתן טיפול תרופתי מותאם. ליווי רפואי מאפשר בקרה ומענה רפואי בעת הצורך. בנוסף, תמיכת אנשי מקצוע מנוסים מתוארת על ידי מכורים בתהליכי גמילה כמשאב תמיכה משמעותי ביותר.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
אשפוזית פרטית

אשפוזית אשפוזית פרטית הינה תוכנית המאפשרת תהליך גמילה במסגרת אשפוז. זוהי...

קראו עוד >
post-thumbnail
מרכז גמילה להט"ב

מרכז גמילה להט"ב הינו צורך חשוב לנוכח עלייה באחוזי ההתמכרות...

קראו עוד >
post-thumbnail
מרכז גמילה לנשים

לנשים מכורות ישנם מאפיינים וצרכים שונים מגברים ולכן נכון עבורך...

קראו עוד >