סובוטקס וסובוקסון

סובוטקס וסובוקסון

סבוטקס וסובוקסון הן תרופות יחסית חדשות בשוק המסייעות בתהליך גמילה מאופיאטים ובמקרים מסוימים משמשות כתחליף לסם. התרופות מסייעות בהפחתת סימפטומים של תסמונת גמילה ונלקחות כחלק מתוכנית גמילה מאופיאטים. כיום, ישנם מרכזי גמילה בארץ אשר מציעים כחלק מתוכנית הגמילה גם שימוש בסובוטקס וסובוקסון כחלק מתהליך הגמילה. מדובר בתרופות אשר ניתנות לרכישה באופן עצמאי בבית המרקחת במרשם רופא ובעצם ניתן לעשות בהן גם שימוש בתהליך גמילה ביתי. עם זאת, מדובר בתרופות בעלות פוטנציאל לתלות ולכן מומלץ ביותר לקחת אותן בפיקוח והשגחה רפואית.

סובוטקס וסובוקסון – מדריך למשתמש

 • סבוטקס וסובוקסון אושרו לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בשנת 2002. מדובר בתרופות אשר פותחו לטיפול עבור התמכרויות של אופיאטים. עד 2002 התרופה המוכרת לטיפול הייתה מתדון ומאז שניתן האישור, תרופות אלו החלו להירשם כטיפול בהתמכרות לאופיאטים.
 • סבוטקס וסובוקסון הם כדורים המכילים חומר בשם בופרנורפין. מדובר בחומר אשר מתיישב על הקולטנים של האופיאטים במערכת העצבים, חוסם אותם ובכך מפחית את התלות בחומר הממכר.
 • מדובר בתרופות הנמכרות בבית מרקחת מורשה על ידי מרשם רופא. עם זאת מאחר ומדובר בתרופות נרקוטיות, ישנו צורך בהצגת תעודה מזהה ולעיתים ייקח מספר ימים עד שבית המרקחת ינפיק את התרופות.
 • השימוש בתרופות מתחיל עם הופעת תסמונת גמילה. כלומר, נטילת התרופה היא רק לאחר הפסקת השימוש בחומר הממכר והופעתם של סימפטומים הקשורים בתסמונת גמילה.
 • תרופות אלו אמורות להיות חלק מתוכנית גמילה נרחבת. טיפול תרופתי בלבד אינו נחשב כטיפול בהתמכרות. טיפול בהתמכרות מורכב ומתייחס להיבטים הפיזיולוגים והנפשיים של התמכרות. תוכנית גמילה מורכבת משתי שלבים עיקריים, הפסקת השימוש בסם ושימור השינוי. בכדי להשיג גמילה מהתמכרות, לא מספיק רק טיפול תרופתי ויש צורך בתוכנית המתייחסת לכל ההיבטים של התמכרות וגמילה.
 • לעיתים התרופה עשויה להשפיע תוך מספר ימים בודדים. השיפור המהיר במצב עשוי לגרום לאדם להפסקת הטיפול מתוך מחשבה כי לנוכח השיפור אין צורך בהמשך טיפול. חשוב לזכור כי התמכרות הינה בעיה מורכבת עם היבטים פיזיולוגיים, נפשיים, התנהגותיים ואשר משליכה על תחומי חיים רבים ושונים. גם אם ישנה תחושת שיפור מהירה, חשוב להיות בקשר עם הצוות המטפל ולתכנן יחד איתם את המשך הטיפול.
 • לשימוש בתרופות אלו ישנן מספר יתרונות,
 • מסייעות בשמירה על תחושת ביטחון ונוחות בשלב של ניקיון הגוף מהסם.
 • מפחיתות ולעיתים אף מעלימות לחלוטין תחושה של כמיהה להרואין או לאופיאטים אחרים.
 • מפחיתות את הסיכוי לנפילה מאחר והאדם אינו חווה סימפטומים של תסמונת גמילה.
 • מאפשרות לאדם להתרכז ולהתמקד בעבודה הטיפולית מאחר והוא אינו מוסח מסימפטומים של תסמונת גמילה או תחושת כמיהה לסם.
 • כמו כל תרופה, גם לתרופות אלו יש פוטנציאל לתופעות לוואי. חלק מתופעות הלוואי הן שינויים במצב הרוח, עצירות, בחילות, שלשולים, הקאות, כאבי ראש והזעה מוגברת.

סובוקסון – תרופה לטיפול בהתמכרויות

לרוב מדובר בתופעות זמניות הקשורות בהסתגלות  של הגוף לתרופות. לרוב לא מדובר בסימפטומים מסוכנים ואין צורך בהתערבות רפואית. עם זאת, תופעות לוואי אלו אינן נעימות ולעיתים תחת פיקוח והשגחה רפואיים ניתן לשלב טיפול תרופתי נוסף כדי להקל ולסייע.

לבסוף, אומנם מדובר בתרופה הניתנת לרכישה באופן עצמאי, עם זאת, ישנו פוטנציאל גבוה לתלות והחלק של הגמילה הפיזית בכל התמכרות הוא רק הצעד הראשון. לכן, חשוב ביותר להשתמש בטיפול זה בפיקוח והשגחה של אנשי מקצוע וכחלק מתוכנית גמילה נרחבת.

סובוטקס – תרופה לטיפול בהתמכרויות

תרופות אלו, במקרים מסוימים, עשויות להיות טיפול נכון ומשלים כחלק מתוכנית גמילה נרחבת. מדובר בטיפול יעיל להתמודדות עם תסמונת גמילה ולעיתים אף כתחליף סם. עם זאת, חשוב לזכור כי טיפול תרופתי הוא מרכיב בתוכנית גמילה ואינו עומד בפני עצמו כטיפול בהתמכרות. להתמכרות היבטים רבים וטיפול תרופתי מציע מענה להיבט הפיזיולוגי בלבד. בכדי להשיג את המטרה המבוקשת, גמילה מהתמכרות ושימור השינוי ומניעת חזרה לשימוש, יש צורך בתוכנית גמילה המתייחסת להיבטים השונים ומציעה מענה רחב וכוללני.

כדי לשמוע עוד על טיפול בסבוטקס וסובוקסון, צוות המומחים שלנו במרכז גמילה שבטיא, זמין לכל שאלה והתלבטות.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
התחילו עכשיו גמילה מאטנט- ותרגישו בתוצאות באופן מיידי!

אדרל הוא שם המותג של התרופה אטנט, וייתכן שהיא נרשמה...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך תגלו איזה מכון גמילה פרטי הכי טוב עבורכם?

מכוני גמילה רבים מבססים את עבודתם על טיפול קבוצתי. המשתתפים...

קראו עוד >
post-thumbnail
פסילוסיבין

פטריות פסילוסיבין או בשמם המוכר, פטריות הזיה, הן פטריות טבעיות...

קראו עוד >
post-thumbnail
כל מה שלא ידעתם על גמילה מקנאביס

שימוש כבד או מתמשך במריחואנה, כמו סמים ממכרים אחרים, עלול...

קראו עוד >