נייס גאי

נייס גאי

אל תתנו לשם להטעות אותכם, נייס גאי הוא אחד מסמי הפיצוציות הידועים והינו סם מסוכן בעל השלכות קשות מאד, עד כדי מוות. אולי כדאי לשבר את האוזן, בדיון שנערך  בכנסת בנובמבר 2021 עלה כי ישנה עליה משמעותית במספר המאושפזים ובמקריי מוות כתוצאה מנטילת הסם. הבעייתיות במקרה זה הוא ככל הנראה השילוב שבין המחיר הנמוך לבין הדימוי המטעה של סמי פיצוציות, סמים קלים ואינם מזיקים. סמי פיצוציות לרוב משווקים  באריזות אטרקטיביות, צבעוניות עם ציורים או הדפסים נעימים באופן המייצר אשליה אצל הרוכשים אותו של ממתק,  או קטורת ריחנית. שילוב זה הוא שמוביל תלמידי תיכון, חיילים וצעירים  המחפשים את הדרך הקלה והזולה להתמסטל, לצרוך את החומר בלי להבין עד הסוף מהו ומה עלולות להיות התוצאות של נטילתו.

מה זה נייס גאי?

-נייס גאי הוא סוג של סם פיצוציות. סמי פיצוציות הוא כינוי לחומרים מסוכנים המוצגים על ידי היצרנים כתחליפי סם לצורך התמסטלות ויצירת תחושות של אופוריה והיי. מדובר בסמים המורכבים מחומרים סינתטיים אשר אינם כלולים בפקודת הסמים המסוכנים וכך ניתן לשווק אותם באופן חוקי.  סמים אלו יוצגו כחוקיים וטבעיים, לעיתים על גבי אריזתם יהיה כתוב "לא בפקודת הסמים המסוכנים". אך, למרות החזות המתעתעת המכוונת, מדובר בסמים לכל דבר, עם השלכות קשות ביותר, לעיתים אף בלתי הפיכות, ועם פוטנציאל אדיר להתמכרות.

-קנאבינואידים סינתטיים אלו הם חומרים כימיים הפועלים על התודעה המרוססים על חומר צמחי שיובש ונגרס באופן המאפשר לצרוך אותם במגוון דרכים, עישון, נוזלים לאידוי או שאיפה בסיגריות אלקטרוניות או מכשירים אחרים ונמכרים תחת מגוון שמות. חומרים אלו מכונים קנאבינואידים מאחר והם דומים לחומרים כימיים הקיימים בצמח הקנאביס. בגלל הדמיון לצמח הקנאביס אנשים נוטים לכנותם באופן לא נכון קנאביס סינתטי ולרוב הם נמכרים כחלופות סינתטיות לקנאביס. אך למרות הדמיון מדובר בחומרים מסוכנים העלולים להשפיע על המוח באופן עוצמתי ביותר וחזק הרבה יותר מקנאביס. השפעותיהם של חומרים אלו עלולות להיות בלתי צפויות ובלתי הפיכות.

נייס גאי תופעות לוואי

-לרוב, ההרכב הכימי של חומרים רבים המתיימרים להכיל קנאבינואידים אינו ידוע ולכן השפעותיהם של חומרים אלו עשויות להשתנות דרמטית מאדם לאדם ולא ניתן לצפות מה יהיו השלכות השימוש. מדיווחים של אנשים אשר צרכו חומרים אלו, התופעות העלולות להופיע לאחר השימוש הן פיזיות ונפשיות כאחד. אנשים תיארו תופעות של  אופוריה, שינויים בתפיסה, תסמינים של פסיכוזה כגון מחשבות שווא, חשיבה לא מאורגנת ומנותקת מהמציאות, חרדה קיצונית, בלבול, פרנויה, הזיות, מחשבות אובדניות והתנהגות תוקפנית. מדיווחים של מקרים בהם אנשים אשר צרכו חומרים אלו והגיעו בעקבות כך לאשפוז, עולה כי התופעות הפיזיולוגיות הן תגובות רעילות, פרכוסים, עלייה בלחץ הדם, נזק לכליות, ירידה בהספקת הדם ללב ובמקרי קיצון מוות כאשר התרכובת מכילה גם אופיואידים סינתטיים.

גמילה מנייס גאי

מדובר בסם מסוכן הנחשב בטעות לסם מסיבות קל יחסית מאחר ותקופה ארוכה לא נאסרה מכירתו והפצתו והוא נמכר בגלוי במסיבות ומועדונים. למרות התדמית המטעה שלו השפעתו הינה קשה ועשויה להוביל להתמכרות קשה והרסנית. הנפגעים העיקריים של סמי הפיצוציות הם בני נוער וצעירים ההולכים שולל אחר ההבטחה הצבעונית והקוסמת העוטפת סמים אלו וחסרים ידע לגבי ההשלכות הקשות. גמילה מנייס גאי עשויה להיות מורכבת מאחר ופעמים רבות השימוש יגרום לפגיעות פסיכיאטריות חמורות. במידה ואתם כהורים, בני משפחה או חברים שמים לב לשינויים בהתנהגות של יקירכם וחוששים שמא מדובר בתחילתה של התמכרות לחומר, אל תישארו לבד עם חששות אלו, פנו אלינו למכון גמילה שבטיא לצוות המומחים של שבטיא,  כדי לבדוק כיצד ניתן לסייע לו.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
התחילו עכשיו גמילה מאטנט- ותרגישו בתוצאות באופן מיידי!

אדרל הוא שם המותג של התרופה אטנט, וייתכן שהיא נרשמה...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך תגלו איזה מכון גמילה פרטי הכי טוב עבורכם?

מכוני גמילה רבים מבססים את עבודתם על טיפול קבוצתי. המשתתפים...

קראו עוד >
post-thumbnail
פסילוסיבין

פטריות פסילוסיבין או בשמם המוכר, פטריות הזיה, הן פטריות טבעיות...

קראו עוד >
post-thumbnail
כל מה שלא ידעתם על גמילה מקנאביס

שימוש כבד או מתמשך במריחואנה, כמו סמים ממכרים אחרים, עלול...

קראו עוד >