גז קצפות

גז קצפות

גז צחוק

גז קצפות, או בשמותיו הנוספים, ניטרוס וגז צחוק, הוא לא באמת חומר חדש בשוק. למעשה, גז קצפות התגלה לראשונה כבר בשנת 1775 כחומר בשם ניטרוס ובשמו הלועזי Nitrous Oxide.  מאז שהחומר התגלה הוא נמצא בעיקר בשתי שימושים, שימוש רפואי כחומר מאלחש בטיפולי שיניים ושימוש לצרכי פנאי ובילוי במסיבות. לצד שתי שימושים עיקריים אלו, ישנם שימושים נוספים בחומר, אחד מהם הוא גז הקצפה לצרכי בישול ומכאן הכינוי, גז קצפות. חומר מאלחש, תוסף דלק, גז לצרכי בישול, אז מה הבעיה בו ולמה הוא מעורר דאגה?

גז קצפות- צחוק צחוק אבל!!

השימוש בגז קצפות לצרכי פנאי ובילוי התחיל כבר בשנת 1799, זמן קצר לאחר שהחומר התגלה. בקרב המעמד הגבוה בבריטניה החלה להתפתח התופעה של "מסיבות גז צחוק" שצברה פופולאריות והייתה למקום בילוי ושימוש בחומר. מאז שהחומר התגלה הוא בשימוש עבור מגוון רחב של שימושים, חלקם רפואיים ולגיטימיים, עובדה שהפכה את השימוש בחומר לחוקי. ומאז ועד היום אנשים ובעיקר בני נוער ממשיכים לצרוך את החומר שנתפס כקליל, זמין, לא מסוכן ומהנה.  צורת הצריכה העיקרית של החומר  היא על ידי העברת הגז לבלון ושאיפת החומר.

אבל זו לא התמונה המלאה. אל תתנו לשם הידידותי להטעות אתכם, או לעובדה שמדובר בחומר חוקי. למרות שמדובר בחומר חוקי ובשימוש רפואי, מדובר בחומר מסוכן ובעל השלכות בריאותיות חמורות. שימוש בגז הקצפות שלא למטרות רפואיות ובאופן מבוקר עלול להיות מסכן חיים.

אז מה זה גז קצפות? מדובר בחמצן דו חנקני המסומן בסימון N20 . החומר בעל השפעה מרגיעה בשימוש במינונים נמוכים וסיכון להזיות חזקות במינונים גבוהים. משבר הקורונה גרם לעלייה משמעותית בצריכת החומר בעיקר בקרב בני נוער וצעירים הצורכים אותו במסיבות טבע ופסטיבלים. החומר מוגדר מבחינה חוקית כתכשיר רפואי, ללא קשר לצורה בה הוא נמכר לציבור. מכירה של מכלי "גז צחוק" במקומות שאינם מורשים לכך, קיוסקים, פיצוציות, מכולות ועוד מהווה עבירה פלילית.

גז קצפות – השלכות וסיכונים

שימוש בודד- שימוש חד פעמי בסם עלול לגרום למנעד רחב של סימפטומים ותופעות פיזיולוגיות ונפשיות שונות. חלק מהתופעות המתוארות על ידי משתמשים הינם, אופוריה ותחושת "היי", אובדן תחושה, פרצי צחוק בלתי נשלטים, בעיות בקואורדינציה, פגיעה בהכרה, סחרחורות, בעיות בזיכרון וראיה וצפצופים באוזניים. תופעות אלו מלבד היותן מסוכנות בפני עצמן עלולות לגרום להתנהגויות מסוכנות כגון נהיגה מסוכנת, התייבשות בעת ביצוע פעולות שונות ועוד. תופעות אלו והתנהגויות מסוכנות עלולות להחמיר במידה וישנה שימוש בחומרים פסיכואקטיביים נוספים כגון אלכוהול או סמים אחרים.

שימוש קבוע- צריכה קבועה של החומר עלולה לגרום להרעלה של מערכת העצבים והמערכת החיסונית. בנוסף, שימוש קבוע בחומר עלול לדיכוי בייצור מח עצם ויכולת ההתחדשות של מערכת העצבים. צריכה ארוכת טווח של גז קצפות עלולה לגרום לנזקים מוחיים, פרכוסים, תלות ופוטנציאל להתמכרות והתפרצות מצבים פסיכוטיים כרוניים.

סיכון נוסף האורב לאלו הצורכים את החומר הינו הקושי בשליטה על מינונים. הקושי בשליטה על מינונים יוצר מצב בו לא ניתן להגדיר מינון "בטוח" לשימוש ופעמים רבות רק לאחר הופעת סימני רעלת ניתן לדעת כי המינון היה גבוה. סימני  ההרעלה מגז קצפות הינם רבים ומגוונים. בין סימני הרעלת הנפוצים ניתן למנות דופק מהיר, קשיים בנשימה, תחושות חנק ושיעול, איבוד הכרה ומצבים פסיכוטיים.

שאיפת גז קצפות

התמכרות

כמו חומרים משני תודעה אחרים, אחד הסיכונים בצריכתם באופן קבוע הוא פוטנציאל ההתמכרות. אחד ההשלכות של שימוש ממושך בגז הקצפות הינו פיתוח תלות בחומר. פיתוח תלות הוא מצב בו הגוף מתרגל לתפקד על בסיס הימצאות החומר בגוף. במצב זה האדם נאלץ לצרוך את החומר שוב ושוב כדי להמשיך לחוות את התופעות הרצויות וכן כי הפסקת השימוש עלולה לגרום לתופעות פיזיולוגיות ונפשיות קשות. מצב זה מעיד על התמכרות וצורך בטיפול מקצועי כדי להצליח להפסיק את השימוש בחומר ולהשיג מצב של ניקיון.

לסיכום

בין אם אתם הורים לבני נוער, צעירים או מבוגרים, חשוב שתכירו את ההשלכות השונות של שימוש בחומר. כאמור, מאז מגפת הקורונה חלה עלייה משמעותית בצריכת החומר. זמינות החומר ותפיסה מוטעית לגביו, מעלות את הסיכון לתופעות קשות.

מתבלט לגבי הצריכה שלך או של יקירך? צוות המומחים של מכון גמילה שבטיא זמין לכל התלבטות, התייעצות ואפילו רק שיחת עידוד.

משתמש בגז קצפות? אל תישאר עם זה לבד. פנה עוד היום לקבלת עזרה.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
איבוגה

איבוגה הוא שמו של שיח הגדל במהלך כל השנה ביערות...

קראו עוד >
post-thumbnail
איוואסקה

בטח יצא לך לשמוע סיפורים על אנשים שנסעו ליעדים נידחים...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך להיגמל מ-MMC

אם אתה מכור לחומר, אתה בטח שואל את עצמך איך...

קראו עוד >

גז קצפות – לא מה שחשבתם

ניטרוס, גז קצפות, גז הצחוק הם שמותיו השונים של אותו החומר, ניטרוס אוקסיד.  גז קצפות הוא כינוי לחומר פסיכואקטיבי בשם ניטרוס. החומר התגלה במאה ה-18 ומאז ועד היום נמצא בשימוש רפואי ושימוש פנאי. ניטרוס הינו חומר מאלחש ומרדים הנמצא בשימוש אצל רופאי שיניים וכחומר מרדים ומקל חרדה בפרוצדורות רפואיות שונות. לצד השימוש העיקרי בחומר לצרכים רפואיים, כבר מעת גילויו נעשה בו שימוש גם לצרכי פנאי ובילוי.  החומר נפוץ מאד בבילויים ובמסיבות טבע בקרב בני נוער וצעירים ומאז משבר הקורונה חלה עלייה משמעותית בצריכתו. לחומר, גז קצפות, השפעות רבות ומגוונות המשתנות משימוש חד פעמי לשימוש מתמשך. בין ההשפעות השונות של החומר ניתן לראות אופוריה, בעיות בזיכרון, ראיה ושמיעה, התפרצות אפיזודות פסיכוטיות, דיכוי ייצור מח עצם ויכולת ההתחדשות של מערכת העצבים ופיתוח תלות והתמכרות לחומר. התמכרות לגז קצפות עלולה להוביל למצבים בריאותיים קשים ומחייבת תהליך גמילה.  גמילה מהתמכרות הינה תהליך מורכב הדורש ליווי ותמיכה מקצועית לכל אורך הדרך.