איך נגמלים?

איך נגמלים?

השאלה איך נגמלים מעסיקה מיליוני איש סביב העולם המתמודדים עם התמכרות. ישנו מגוון גדול של התמכרויות, התמכרויות לחומרים פסיכו-אקטיביים, אלכוהול, הימורים, קניות ועוד. המשותף לכל סוגי ההתמכרויות הוא הצורך בתהליך גמילה. עם זאת, מכורים רבים חשים רתיעה מהעיסוק בשאלה איך נגמלים ונמנעים לבדוק אפשרויות גמילה. החשש מתהליך הגמילה טבעי ומובן, עם זאת פעמים רבות הכנה נכונה עשויה להקל על הפניה למרכז גמילה.

איך נגמלים – מה בעצם עושים במרכז גמילה?

תהליך גמילה מהתמכרות הוא תהליך טיפולי הכולל הפסקת ההתמכרות ובניית מנגנון התמודדות חדש ובריא. מאחר ומדובר בתהליך מורכב, טבעי לחוש רתיעה וחשש. עם זאת, פעמים רבות אחד הדברים שיכולים לסייע בקבלת ההחלטה לפנות לגמילה הוא ידע לגבי תהליך הגמילה. החשש מה-לא מוכר והלא נודע הופך הכול למאיים יותר. ככל שתדע מה מצפה לך בתהליך הגמילה, הדבר יאפשר לך לקבל החלטה נבונה.

  • מרכז גמילה הוא מרכז אשר מוקדש לטיפול והתמודדות עם התמכרות. המרכז מספק בית בו האדם יכול לשהות לאורך כל תהליך ההחלמה והגמילה. מטרת מרכז הגמילה היא לסייע לאדם להפסיק את ההתמכרות ולטפח אסטרטגיית התמודדות יעילה ומיטיבה לצורך מניעת שימוש חוזר. תהליך הגמילה מתייחס הן להיבט הפיזי, הגופני של ההתמכרות והן להיבטים הנפשיים
  • עם הכניסה למרכז גמילה תערך אבחנה כוללת ומקיפה במטרה לבנות תוכנית גמילה מותאמת אישית לכל מטופל ומטופלת. תהליך ההערכה והאבחנה נעשה בשיתוף פעולה של האדם המכור והצוות המטפל. לכל אדם ישנה היסטוריית חיים שונה, דרכי התמודדות ייחודים מערכות תמיכה שונות. לכן, תוכנית גמילה טובה הינה תוכנית הבנויה ומותאמת אישית. כחלק מתהליך ההערכה, האדם ישאל שאלות לגבי היסטוריית החיים שלו, מערכות יחסים, קשיים וחוזקות, סיפור ההתמכרות ועוד. בהתאם להערכה ובשיתוף פעולה תבנה תוכנית גמילה המורכבת ממטרות ויעדים ברי השגה.
  • התמכרות לחומרים פסיכו-אקטיביים – תהליך גמילה מחומרים ממכרים מתחיל בגמילה פיזית, ניקיון הגוף מהסם. מטרת שלב זה הינה להפסיק את אספקת החומר לגוף. מדובר בשלב קשה שכן הגוף התרגל לקבל את החומר ולתפקד אתו. הפסקת צריכת החומר עשויה לגרום לסימפטומים שונים הקרויים תסמונת גמילה. שלב זה נעשה בפיקוח רפואי ומעקב. לעיתים, במקרה הצורך רופא יכול לתת טיפול תרופתי במטרה להקל על סימפטומים של תסמונת גמילה. שלב זה עשוי לקחת בין מספר ימים למספר שבועות.
  • גמילה נפשית- בשלב זה המטרה היא לשמר את השינוי שהושג, הפסקת ההתמכרות ולבנות דפוסי התמודדות בריאים. שיחות טיפוליות עם אנשי מקצוע והשתתפות בקבוצות טיפוליות הן הדרך בה האדם לומד להכיר את עצמו לעומק. בשלב זה, האדם ילמד להכיר בסיבות שהובילו להתמכרות, לזהות טריגרים, מצבים העשויים להפיל אותו לשימוש חוזר ולבנות אסטרטגיות התמודדות חדשות. מדובר בתהליך טיפולי אשר לעיתים קרובות יהיה צורך להמשיך בו גם בעת סיום תהליך הגמילה.

אחד היתרונות המובהקים של גמילה במרכז גמילה מקצועי היא מערכת התמיכה, הידע המקצועי וסביבה תומכת גמילה. במרכז גמילה ישנם אנשי מקצוע, מומחים לטיפול בהתמכרות ובעלי ניסיון רב. קבוצות תמיכה הוכחו כיעילות במיוחד לטיפול בהתמכרויות. החשיפה להתמודדות המשותפת עם אנשים שונים מספקת הן מרחב בטוח והן כוח ותקווה.

לסיכום

גמילה היא תהליך ארוך ומורכב, אבל אפשרית ומספקת. עבור אנשים המתמודדים עם התמכרות, גמילה נראית לעיתים בלתי קשה ומעוררת חשש. כדי להפיג את החשש ולקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורך, חשוב ללמוד על התמכרות, להכיר את המענים ותוכניות ההתערבות השונות וללמוד אותן לעומק. אם אתה מכור ומתלבט לגבי תוכנית גמילה, זה הזמן לשאול את השאלות, לבקש לדעת ולבדוק למה אתה זקוק כדי להיגמל.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
התחילו עכשיו גמילה מאטנט- ותרגישו בתוצאות באופן מיידי!

אדרל הוא שם המותג של התרופה אטנט, וייתכן שהיא נרשמה...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך תגלו איזה מכון גמילה פרטי הכי טוב עבורכם?

מכוני גמילה רבים מבססים את עבודתם על טיפול קבוצתי. המשתתפים...

קראו עוד >
post-thumbnail
פסילוסיבין

פטריות פסילוסיבין או בשמם המוכר, פטריות הזיה, הן פטריות טבעיות...

קראו עוד >
post-thumbnail
כל מה שלא ידעתם על גמילה מקנאביס

שימוש כבד או מתמשך במריחואנה, כמו סמים ממכרים אחרים, עלול...

קראו עוד >