איך לעזור למכור לסמים?

איך לעזור למכור לסמים?

האם אפשר לעזור לאדם המתמודד עם התמכרות? איך לעזור למכור לסמים? הוא רוצה בכלל עזרה? אלו הם דוגמאות לשאלות רבות שמעסיקות אנשים שיקיריהם מתמודדים עם התמכרות. להיות בתפקיד של אח\ות, הורה, בן זוג, חבר של אדם המתמודד עם התמכרות, זה תפקיד מורכב. אתם רואים את השינוי, את ההתמכרות, רוצים לסייע, אבל לא תמיד יודעים איך. לסייע לאדם המתמודד עם התמכרות, לפעמים דורש מכם קודם כל לשנות את התפיסה שלכם לגבי התמכרות, בחירה ומוטיבציה. או, ללמוד לדבר שפה של שינוי ובירור מוטיבציה. למידע נוסף על גמילה מאופיאטים צרו קשר בהקדם.

איך לעזור למכור סמים? לדבר שפה של שינוי!

רגע לפני שנצלול לכמה מושגים בסיסים וניתן כלים, תבדקו קודם עם עצמכם מה התפיסה שלכם כלפי התמכרות והאדם המתמודד עימה? האם אתם רואים את ההתמכרות כבחירה לא נכונה של האדם? האם, לתפיסתכם, הוא יכול להפסיק את התמכרותו בכל רגע אבל הוא לא רוצה? האם אתם יכולים לזהות רווחים שהמכור מפיק מההתמכרות?

שאלות אלו מטרתן לסייע לכם להבהיר את עמדכם כלפי ההתמכרות. הבנת העמדה הפנימית שלכם תסייע ליצירת שיח אחר בינכם לבין עצמכם  ובינכם לבין המכור. במקום שיח מאשים, מבקר או אולי חסר תקווה, תלמדו לייצר שיח שמכיר במורכבות ואמביוולנטיות, מברר מוטיבציה ומעודד שינוי.

שפה של שינוי-מה זה אומר? פעמים רבות אנו בטוחים שהמכור רוצה להמשיך לצרוך סמים או לחילופין שהוא אינו רוצה אך אינו מסוגל להפסיק. קשה יותר לתפוס שמוטיבציה היא דבר מורכב, שיש חלק במכור שממש רוצה להפסיק וחלק שמפחד מאד מאד ועוד המון חלקים וקולות שונים. שפה של שינוי היא שפה שמבקשת לדבר את כל הקולות, בעד ונגד, רצון וחשש, פחד ותקווה. כשאתם מציעים למכור עזרה, זכרו ששינוי, גם שינוי רצוי, עשוי להיות תהליך מפחיד. קבלו בהבנה תגובה של רתיעה או התנגדות ויחד עם זאת נסו להעמיק בתשובות שעולות ולבדוק  יחד  עם האדם המכור תגובות אלו.

לדוגמא, במקום לכעוס ולשאול מדוע הוא לא מפסיק לצרוך סמים, שאלו אותו, במקרים שהוא כן הצליח להפסיק או לא לצרוך , מה עזר לו בכך? מה הייתה המוטיבציה שלו? במקום לשאול שאלות סגורות, שאלות המזמינות תשובה של כן או לא, שאלו שאלות פתוחות, שאלות המזמינות שיתוף ומידע. לדוגמא, במקום לשאול האם הוא רוצה להיגמל שאלו אותו איך הוא מרגיש כלפי גמילה.

אמביוולנטיות – מונח זה מתאר חוויה אנושית נפוצה בה אנו חשים רגשות שונים ואולי אף מנוגדים כלפי בחירות שונות ותהליכי שינוי. חשבו על אמביוולנטיות כמאזן אשר בצד אחד מונחים היתרונות השינוי ובצד השני, מונחים חסרונות השינוי ואתם ניצבים מול מאזן ומנסים לקבל החלטה לגבי השינוי. גמילה היא תהליך של שינוי, שינוי מחשבות, רגשות, דפוסי התנהגות. כשאתם מנסים לסייע לאדם מכור לפנות לתוכנית גמילה היזכרו במאזן. עודדו את האדם לדבר על היתרונות והחסרונות, המחירים והרווחים. תנו מקום לאמביוולנטיות שיכולה להיות כלפי הפסקת שימוש ובחירה בגמילה. יחד עם זאת עודדו את המכור לבחור בשינוי הרצוי.

איך מדברים אמביוולנטיות? במקום לומר "אני מבין שאתה לא מעוניין להפסיק להשתמש בסמים" בחרו באמירות המשקפות את מורכבות השינוי , לדוגמא "אני שומעת ממך שכן היית רוצה לפנות לעזרה מקצועית אבל אתה גם חושש ממה שהדבר ידרוש ממך ולכן אתה חושב שאתה מעדיף לא לפנות לעזרה".

ולסיכום

כאנשים העומדים מהצד ופעמים רבות תוהים איך לעזור למכור מסמים, זכרו שגם התפקיד שלכם הוא לא קל.  מה שברור לכם, לא תמיד ברור ומובן עבור אדם המתמודד עם התמכרות. בחירה בגמילה היא בחירה בהתמודדות שעבור האדם עשויה להחוות כהתמודדות קשה יותר מהתמכרות. לפעמים, מה שתוכלו לעשות הוא להציע שיח שמציע שינוי אבל מבין גם את המורכבות. בשיחות נסו להיות בעמדה שמבררת, תוהה ושואלת. עמדה זו תרחיב את אפשרויות הבחירה ואולי תהיה הזרע הראשון בדרך אליי החלמה.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
התחילו עכשיו גמילה מאטנט- ותרגישו בתוצאות באופן מיידי!

אדרל הוא שם המותג של התרופה אטנט, וייתכן שהיא נרשמה...

קראו עוד >
post-thumbnail
איך תגלו איזה מכון גמילה פרטי הכי טוב עבורכם?

מכוני גמילה רבים מבססים את עבודתם על טיפול קבוצתי. המשתתפים...

קראו עוד >
post-thumbnail
פסילוסיבין

פטריות פסילוסיבין או בשמם המוכר, פטריות הזיה, הן פטריות טבעיות...

קראו עוד >
post-thumbnail
כל מה שלא ידעתם על גמילה מקנאביס

שימוש כבד או מתמשך במריחואנה, כמו סמים ממכרים אחרים, עלול...

קראו עוד >