איוואסקה

איוואסקה

בטח יצא לך לשמוע סיפורים על אנשים שנסעו ליעדים נידחים בעולם כדי לחוות איוואסקה, משקה פסיכואקטיבי. כנראה שהסיפורים ששמעת התמקדו בתוצאות החיוביות של טקס איוואסקה, טריפ, תחושות אופוריה וחוויות רוחניות. מדובר במשקה קדום ששורשיו נעוצים אי שם בהיסטוריה הרחוקה מאד של דרום אמריקה, ככל הנראה מאות לפני הספירה. מאז, המשקה נחקר על ידי חוקרים מתחומים שונים, ארכיאולוגיה, היסטוריה, סוציולוגיה ומדעי הטבע.

כיום, ישנו ידע מחקרי רב לגבי השיקוי, תועלות וסיכונים אפשריים אשר חשוב להכירם כדי למנוע נזקים.

איוואסקה – לא תמיד טריפ מגניב

מה זה איוואסקה?

איוואסקה הוא משקה המופק מגזע צמח מטפס בשם איוואסקה בתהליך בישול ארוך. לרוב הוא בושל יחד עם מרכיבים נוספים והיה בשימוש לצרכי פולחן וריפוי.  השיקוי בהקשרו התרבותי המקורי, היה נרקח בטקס על ידי שאמן אשר היה מחלק ממנו למשתתפים במטרה להשיג שינויים תודעתיים בעקבות ההשפעה הפסיכואקטיבית של המשקה. השינוי התודעתי איפשר לערוך טקסים מרפאים ורוחניים.

כיום,  ישנם רבים בכל רחבי העולם שמשתתפים בטקסי איוואסקה  מתוך רצון לחוות שינויים תודעתיים, לטפל בפצעי עבר או פשוט כדי לחוות את הטקס.

בישראל כיום, איוואסקה עצמה לא מוכרזת כחומר אסור מבחינה חוקית. אך, פעמים רבות היא מכילה  , DMTחומר פסיכואקטיבי   המוגדר כסם מסוכן על פי פקודת הסמים המסוכנים אשר החזקתו ומכירתו הינם אסורים ועלולים לגרום לעונשים פליליים.

התועלות של איוואסקה

אנשים רבים שלקחו איוואסקה דיווחו על תועלות שונות מהשימוש בו, שינויים חיובים, משני חיים לדבריהם וארוכי טווח. בנוסף, ממצאי מחקרים מעידים כי יתכנו השפעות חיוביות כגון שיפור בתחושת שביעות רצון, ירידה של רמות דיכאון וחרדה ומיתון שינויים במצב הרוח.  עם זאת ישנו צורך במחקרים נוספים.

שיקולים וסיכונים בנושא איוואסקה

השימוש באיוואסקה, עשוי להישמע מפתה. עם זאת חשוב לדעת כי צריכה של החומר הפסיכדלי עלולה לגרום לתופעות לוואי מזיקות, הרסניות ולעיתים אף למוות. תופעות לוואי רבות שנגרמות במהלך השימוש כגון הקאות, שלשולים, חרדה והיסטריה, נחשבות לרגילות וזמניות אך עלולות לגרום לחוויה קשה ואף טראומטית. ישנם דיווחים לא מעטים של משתמשים שהעידו על חוויה פיזית ונפשית קשה ולא נעימה. שימוש באיוואסקה ממש לא מבטיח חווית טריפ חיובית.

איוואסקה וטיפול תרופתי – צריכת איוואסקה בעת נטילת תרופות שונות עלולה להיות מסוכנת. חלק מהתרופות הידועות כמגיבות באופן מסוכן הם נוגדי דיכאון, תרופות פסיכיאטריות שונות, תרופות לטיפול בפרקינסון, תרופות לשיעול, הרזיה ועוד.

איוואסקה ורקע פסיכיאטרי – לאנשים עם רקע פסיכיאטרי לא מומלץ כלל לצרוך את השיקוי שכן הוא עלול לגרום להחמרה של סימפטומים פסיכיאטריים כגון, מאניה ואפיזודות פסיכוטיות .

איוואסקה ורקע לבבי – צריכת איוואסקה עלולה לגרום להאצה בפעילות הלב ובדופק ועלייה בלחץ הדם, מצב אשר עלול להיות מסכן חיים עבור אנשים בעלי בעיות רפואיות בלב.

איוואסקה ונטיה להתמכרות – בקרב אנשים עם נטיה להתמכרות איוואסקה עלולה לשמש כגורם בעייתי בהתמודדות עם התמכרויות ובכלל, כמו כל שימוש בחומר פסיכואקטיבי אחר.

למעט הסיכונים שהוזכרו, חשוב להבין כי השתתפות בטקס איוואסקה משמעו להפקיד את העצמי שלך בידי שאמאן, אדם זר. השאמאן אחראי על רקיחת השיקוי, חלוקת השיקוי למשתתפים ומתן תשומת לב לתופעות לוואי מסוכנות. ישנם עדויות על טקסי איוואסקה שהתקיימו והונחו על ידי אנשים שאינם מנוסים, דבר המסכן את המשתתפים. יתרה מכך, לצד עדויות מחקריות על תוצאות חיוביות של צריכת איוואסקה, חשוב להבין כי מדובר במינונים ואיכות מבוקרים באופן מחמיר ביותר ושאינם מאפיינים את טקסי האיוואסקה.

לסיכום

איוואסקה הינו שיקוי המופק מגזע צמח בתהליך בישול ארוך. לשיקוי היסטוריה ארוכה ביותר וכיום נצרך בטקסים המונחים עלי ידי שאמאן, איש הרוקח את השיקוי, מחלק למשתתפים ומנחה את הטקס. לשיקוי יש השפעות פסיכואקטיביות הגורמות לשינוי במצב התודעה.

כיום אחד הרכיבים בשיקוי הוא חומר בשם DMT,  חומר פסיכואקטיבי בעל השפעות פסיכדליות חזקות ומסוכנות. מדובר בחומר הנמצא תחת פקודת הסמים המסוכנים, משמע שהחזקתו וצריכתו אינם חוקים.

למרות שמשתמשים רבים מתארים חוויות חיוביות, ישנם מצבים בריאותיים ונפשיים רבים בהם צריכה של השיקוי עלולה להיות מסוכנת. המחקרים הקיימים בתחום מצביעים על הצורך להמשיך ולחקור היבטים שונים כדי להבין לעומק את השפעותיו של החומר.

אנחנו בשבטיא כמרכז גמילה, מטפלים באנשים שנפגעו בצורה משמעותית משימוש בחומרים משני תודעה כאלה או אחרים. אם אתם או מישהו שיקר לכם נפגע משימוש בחומרים משני תודעה אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנחנו נשמח לשוחח איתכם בכל עת.

post-thumbnail
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
post-thumbnail
פסילוסיבין

פטריות פסילוסיבין או בשמם המוכר, פטריות הזיה, הן פטריות טבעיות...

קראו עוד >
post-thumbnail
כל מה שלא ידעתם על גמילה מקנאביס

שימוש כבד או מתמשך במריחואנה, כמו סמים ממכרים אחרים, עלול...

קראו עוד >
post-thumbnail
גמילה מהימורים-להמר על החיים זה יקר מידי!

לעיסוק בהימורים היסטוריה ארוכה ומרשימה עד כי המחשבה על מצבים...

קראו עוד >
לראשונה בישראל- מרכז גמילה פרטי עם תוכנית טיפולים פורצת דרך!

אמירות כמו "הישארו חיוביים" ו"אל תיתנו לחיים להפיל אותכם" משמשות...

קראו עוד >