אנחנו כאן למענך…
החופש מהתמכרות יכול להתחיל היום!
לקבלת פרטים נוספים
באופן דיסקרטי 058-712-4-712‬

  סגור
  תפריט
  צרו קשר צרו קשר
  חייגו עכשיו חייגו עכשיו

  התמכרות

  התמכרות היא תהליך שבו שימוש בחומר או התנהגות במטרה לייצר עונג או למנוע סבל, הופכים להיות בלתי נשלטים וזאת על אף פגיעתם המשמעותית בתחומי חיים רבים. ישנם הסברים רבים מדוע אדם מתמכר, החל ממבנה אישיות, גנטיקה, דרך סיבות פסיכולוגיות ועד להסברים סוציולוגים הקשורים בתקופה ובסביבה.  כיום, לנוכח התפרצות נגיף הקורונה, חלה עליה הן בשימוש לרעה והן בסוגי התמכרויות.  שימוש בחומרים משני תודעה מאז התפרצות מגפת הקורונה הינה דוגמא לשימוש לרעה כניסיון להתמודד עם מצבי לחץ וחרדה מתמשכים. עם זאת, ניתן לומר כי ישנה עלייה קבועה הן בשיעור המתמכרים והן בסוגי ההתמכרויות בכלל בעולם כולו במשך העשורים האחרונים גם ללא קשר למגפת הקורונה. 

   

  התמכרות

  התמכרות לחומרים לעומת התמכרות התנהגותית 

  הספרות המחקרית העוסקת בנושא מציעה חלוקה בסיסית של ההתמכרויות, לחומרים ולהתנהגות.  המאפיין המרכזי המבדיל בין שתי ההתמכרויות הינו ששימוש לרעה בחומרים כולל תלות פיזיולוגית ותסמונת גמילה. 

  1. התמכרויות לחומרים

   – מדובר בבעיה כלל עולמית אשר נמצאת בעליה מתמדת. ההיצע הרחב, זמינותם ונגישותם של מרבית החומרים, הופכים את התופעה לרחבת היקף ומשמעותית.  לרוב מדובר בחומרים פסיכואקטיביים, בשימוש שלא בפיקוח רפואי ובמעבר משימוש מזדמן לשימוש לרעה. ההשפעות המיידיות של חומרים אלו הן לרוב חיוביות, הן מגבירות תחושות של הנאה, הקלה ורווחה ובכך מייצרות את הדחף לצריכה חוזרת. מעניין לראות כי ישנה נטייה להבחנה בין שימוש לרעה באלכוהול לעומת שימוש לרעה בשאר החומרים, הדבר קשור בכך שצריכת אלכוהול הינה חוקית ומותרת (למרות ההגבלות המעטות) בעוד שכל התמכרויות לחומרים שונים, לרבות אלכוהול, גורמות לפגיעה משמעותית בתחומי חיים רבים. 

  בין שימוש מזדמן להתמכרות– כיום, בחברות שונות ובתקופות שונות, ישנה לגיטימציה חברתית משתנה או לחץ לשימוש בחומרים. פעמים רבות נראה תהליך הדרגתי בו שימוש מזדמן הופך עם הזמן לשימוש לרעה. כיצד נבדיל בין בחירה מודעת ונשלטת לצרוך חומרים מסיבה כלשהי ולמטרה מסוימת ולגיטימית, לשימוש לרעה בחומרים?

  -צורך בהגברת תדירות ומינונים עקב פיתוח סבילות לחומר

  -תסמונת גמילה בעת הפסקת השימוש

  -ניסיונות כושלים לווסת את צריכת החומר 

  -הקדשת משאבים רבים להשגת החומר, כסף, זמן ועוד. 

  -ויתור על פעילויות חברתיות עקב השימוש

  -המשך שימוש למרות הנזקים אשר נגרמים כתוצאה מהשימוש. 

  1. התמכרויות התנהגותיות

   – לאנשים יש מגוון רחב של התנהגויות בשגרת החיים שלהם. לרוב, התנהגות האדם מכוונת באופן מודע, להגדלת העונג מניעת סבל הן בטווח הקרוב והן בטווח הרחוק. עם זאת, לעיתים בן אדם יתנהג באופן בו התנהגותו משפיעה לרעה באופן משמעותי על היבטים רבים בחייו וללא יכולת להפסיק התנהגות זו.  פעמים רבות התנהגות המתוארת כהתמכרות הינה התנהגות מקובלת חברתית והגבול המפריד בין התנהגות מהנה ושאינה מזיקה לכזו הפוגעת באדם,  הינה מידת השליטה של האדם בהתנהגותו. 

  כיום ניתן לדבר על מגוון רחב של התמכרויות התנהגותיות: הימורים, קלפטומניה, פגיעה עצמית, מין, אינטרנט וקניות ועוד.  בדומה לשימוש לרעה בחומרים פסיכואקטיביים, גם  כאן ניתן להצביע על תהליך דומה,  ישנו דחף ותשוקה בלתי נשלטים, התנהגות, פורקן ותחושת הנאה ועונג. עם זאת, ככל שתדירות ההתנהגות גוברת, מידת העונג המגיעה בעקבותיה, הולכת ופוחתת. 

  בין התנהגות חוזרת להתמכרות – כאמור, ההתנהגויות המתוארות הינן התנהגויות משותפות למרבית האנשים. מתי התנהגות שגרתית ומיטיבה הופכת להתנהגות מזיקה ופוגענית?

  -האדם נאבק בהשלכות השונות של חוסר יכולתו להפסיק עם התנהגותו. 

  -ההתנהגות פוגעת במערכות היחסים השונות של  אדם. 

  -התנהגות גוררת פגיעות נוספות הקשורות באופן ישיר להתנהגות הפוגענית (לדוגמא פגיעה כלכלית קשה עקב הימורים בלתי נשלטים)

  -האדם אינו מסוגל להפסיק בהתנהגותו. 

   

  ולסיכום, 

  יחד עם חלוקה ראשונית זו, פעמים רבות ניתן לראות תחלואה כפולה, שילוב של התמכרות לחומרים יחד עם התמכרות התנהגותית. לעיתים קל יותר לזהות שימוש לרעה בחומרים מאשר התמכרות התנהגותית מאחר והתנהגויות רבות הינן רגילות ומשותפות למרבית האנשים. אם התנהגות כלשהיא או שימוש בחומר נחווים כמזיקים, חשוב לשאול את השאלות הנכונות,  להכיר בצורך בקבלת עזרה כדי לטפל בהתמכרות בצורה מקצועית ונכונה דווקא בגלל הפוטנציאל הגדול של מעבר משימוש מזדמן לדפוס שימוש  הרסני. 

  אצלנו במרכז גמילה שבטיא אנחנו יודעים לטפל בהתמכרות לחומרים, בהתמכרות התנהגותית וגם בשילוב בין שניהם. צרו עמנו קשר בכדי להבין וללמוד יותר על תכנית הטיפול שלנו ואיך אנחנו יכולים לעזור לכם או ליקירכם. 

  אנחנו כאן למענך…
  החופש מהתמכרות יכול להתחיל היום!
  לקבלת פרטים נוספים
  באופן דיסקרטי 058-712-4-712‬