התמכרויות

תהליך התמכרות לסמים או התמכרות לכל חומר או התנהגות, זהו מצב שבו שימוש בחומר משנה תודעה או שימוש בהתנהגות משנה תודעה הופך לכפייתי ויוצר תלות אשר באה לידי ביטוי בצורך של המכור בחומר או בהתנהגות הממכרת בכדי להרגיש סיפוק, רווחה ולעיתים אף יכולת תפקוד.

הגורמים להתמכרות

addiction

נפשיים

אנשים אשר מתמודדים עם אתגרים נפשיים כגון פוסט-טראומה, מחלות נפש, הפרעות אישיות של המכור להתמודד עם האתגר הנפשי בעזרת חומרים משני תודעה. ניסיון שבהרבה מקרים אכן גורם לתחושת הקלה זמנית אך בטווח הארוך, לרוב יוצר החמרה והתדרדרות במצב ומוסיף על האתגר הנפשי הראשון אתגר נוסף – התמכרות לסמים.

addiction

גנטיים

קיים קשר ישיר בין הסיכוי לפתח התמכרות ותלות לחומרים בין העובדה שישנם קרובי משפחה מכורים המתמודדים עם אותה הבעיה.

addiction

חברתיים

ילד או ילדה שגדלים בסביבה חברתית שנמצאים בה מכורים ונחשפים לסוג כזה של התנהגות יגדלו הסיכויים שלהם להפוך למכורים בעצמם בעתיד.

addiction

אישיות

אנשים עם פחדים חברתיים ומסוגרים או לחילופין אנשים "הרפתקנים" שסף הפחד שלהם גבוה, עלולים להיות בסיכון.

מכירים אדם שחשוב לך?

פנו אלינו לייעוץ דיסקרטי ואישי נשמח לענות על כל שאלה!

  תהליך התמכרות לסמים או התמכרות לכל חומר אחר או להתנהגות מסויימת זהו מצב שבו שימוש בחומר משנה את התודעה או השימוש בהתנהגות משנה את התודעה והשימוש הופך לכפייתי ויוצר תלות אשר באה לידי ביטוי בצורך של המכור בחומר או בהתנהגות הממכרת בכדי להרגיש סיפוק, רווחה ולעיתים אף יכולת תפקוד.

  תהליך התמכרות לסמים וחומרים משני תודעה

  התמכרות לסמים נתפשת כמזיקה או בעייתית כאשר היא מייצרת בעיות בתפקוד של האדם בכמה מישורים או במישור אחד. תהליך התמכרות מייצר בעיות רבות בכל תחומי החיים. הבעיות יכולות להיות לדוגמא: בעיות בתפקוד הזוגי, בעיות בתפקוד בקריירה, בלימודים, בחברה, בעיות כלכליות ועד לקשיי תפקוד בסיסיים יותר בחיי היום יום. מדובר בהתנהגות הרסנית שעל אף ההרס שהיא יוצרת ולעיתים רבות תוך כדי מודעות מלאה להרס זה על ידי האדם המכור, עדיין השימוש ממשיך ולעיתים אף מסלים וגובר. התמכרות זוהי התנהגות שקשה מאוד לשנות אך יחד עם זאת הדבר אפשרי בעזרת טיפול מקצועי ולעיתים אינטנסיבי כמו טיפול במרכז גמילה, שבו שוהה המתמודד עם התמכרות לתקופת זמן מסוימת.

  השפעות של התמכרות לסמים או התמכרות אחרת

  התמכרות זוהי לרוב התנהגות שבאה "לתקן" או "לפצות" על קשיים אחרים שעמם מתמודד המכור ולכן בתהליך הגמילה הטיפול יחלוש על רבדים עמוקים יותר ונוספים מעבר להפסקת השימוש בחומרים או ההתנהגות הממכרת ומטרת הטיפול תהיה להעלות או להחזיר את המתמודד לדרך חיים בריאה ומיטיבה בכל מעגלי חייו תוך שימת דגש רב על המשך טיפול גם לאחר תהליך הגמילה הראשוני במרכז הגמילה.

  ככל שהמתמודד יתמיד בטיפול ושמירה על אורח חיים נכון ובריא נפשית כך גוברים הסיכויים שלו לשמור על עצמו מחזרה להתמכרות פעילה.

  מאפיין נוסף הוא הצורך להגדיל מינונים בכדי לקבל את אותו האפקט.

  זיהוי התמכרות לסמים או התמכרות אחרת

  חשוב להבין שלא כל מי שמשתמש בחומרים או התנהגויות משנות תודעה הוא אכן מכור. לא כל מי ששותה בירה בסוף שבוע עם החברים הוא אלכוהליסט ולא כל מי שממלא חיש-גד פעם בשנתיים הוא מכור להימורים.

  אופן ההתמכרות בא לידי ביטוי בשימוש בחומרים משני תודעה למשל, שיכול להיות חד פעמי, מזדמן, או אפילו תדיר יותר ועדיין אדם זה לא יוגדר כמכור.

  התנהגות מוגדרת כהתמכרות כאשר השימוש הופך להיות אובססיבי.

  כאשר נוצרת תלות של שימוש בסמים או בחומרים אחרים, או התנהגויות מסוימות, כאשר מפתחים סיבולת וכאשר תפקודים מתחילים להיפגע בעקבות השימוש.

  אז למה לא כולם מפתחים התמכרות ומה מאפיין את האנשים שכן?

  מחקרים מצביעים על מגוון גורמים שעלולים להוביל להתמכרות: גורמים גנטיים, גורמים ביולוגים, גורמים חברתיים, גורמים פסיכולוגים ונפשיים, גורמים רגשיים, גורמים חינוכיים, אירועי חיים ועוד.

  בנוסף, תהליך התמכרות עצמו והשימוש הפעיל מייצרים שינויים באדם המכור מהרמה הרגשית התנהגותית ועד לרמה הנוירולוגית.