אנחנו כאן למענך…
החופש מהתמכרות יכול להתחיל היום!
לקבלת פרטים נוספים
באופן דיסקרטי 058-712-4-712‬

  סגור
  תפריט
  צרו קשר צרו קשר
  חייגו עכשיו חייגו עכשיו
  טיפול בהתמכרויות | שבטיא מרכז גמילה מהתמכרויות

  טיפול בהתמכרויות

   

  כיום, עם עליה המתמדת בארץ ובעולם בשימוש בחומרים פסיכו אקטיביים, ניתן לדבר על התפתחות מגוון שיטות טיפול בהתמכרויות, הן טיפולים תרופתיים והן טיפולים פסיכולוגיים ופסיכו-חינוכיים. שיטות טיפול שונות משקפות תפיסות שונות לגבי התמכרות, גמילה והחלמה. האם התמכרות היא מחלה? דפוס התנהגות נרכש? מעידה על חולשה נפשית? האם ניתן לרפא התמכרות או האם מחלימים ממנה? מה המטרה ואיך מוגדרת הצלחה של גמילה? שאלות אלו מהוות את הבסיס לבניית תוכניות התערבות. לאורך השנים ניתן לראות התפתחויות מחקריות וטיפוליות המבטאות את הידע הנלמד לגבי התמכרויות והטיפול בהם והיום, האפשרויות רבות ומגוונות בפני אדם הרוצה לעבור תהליך גמילה משמעותי.

  ובכל זאת,  מהמגוון העצום שיש, ישנן שיטות טיפול שהוכחו כיעילות יותר לטווח הארוך מן האחרות וכאן נציג את המודל הטיפולי הבין אישי, מודל שהוכח כיעיל וכבסיס נכון לבניית שיטת טיפול.

  טיפול בהתמכרויות בדרום

  המודל הטיפולי הבין אישי

  מודל זה משלב בתוכו מספר שיטות טיפול שהוכחו כיעילות בטיפול בהתמכרויות כאשר במידת הצורך הוא משולב עם טיפול רפואי ותרופתי.

  הגישה הבין אישית – גישה זו מציבה במרכזה את הקשר הנוצר בין המטפל למטופל ורואה את הקשר הנוצר ביניהם ככלי טיפול המאפשר למטופל לעשות שינויים רגשיים והתנהגותיים. גישה זו מציעה טיפול הכולל שיחות פרטניות בהן ניתן לעלות, לעבד ולטפל בתכנים שונים הקשורים בהתמכרות על ידי התבוננות פנימית בקשיים רגשים והעלאת המודעות. לקשר בין המטפל למטופל , חשיבות רבה. קשר מיטיב ותומך יסייע לאדם להיות בתוך התהליך עם הקשיים הכרוכים בו, מספק למטופל דמות משמעותית הרואה אותו כפי שהוא, ללא שיפוטיות ובאמפטיה ובעיקר מרחב לחוויה של ריפוי, שינוי ולא של שחזור.

  ניתן לדמות קשר טיפולי מיטיב לקרקע, אדמה, בסיס איתן ממנה יכול המטופל לצמוח, להעז ולנסות.

  הגישה המוטיבציונית – גישה זו עוד לפני היותה כלי לבירור והגברת מוטיבציה ,הינה קודם כל דרך להיות עם האדם היכן שהוא נמצא תוך קבלה מוחלטת של מי שהוא, מהן מטרותיו האישיות ומהן מניעיו האישיים. בבסיס גישה זו עומדת התפיסה כי בכל מפגש טיפולי או תהליך שינוי ישנם שתי מומחים,  האדם ואיש המקצוע. האדם הוא מומחה למצבו הפרטי , יכולותיו, קשיים, משאבים העומדים לרשותו ועוד ואיש המקצוע הינו המומחה להתמכרויות.

  גישה זו למעשה מציבה את האמביוולנטיות במרכז תהליך השינוי ומבקשת לדבר "שפה של שינוי". בהתמכרות, כמו בהרגלים רבים אחרים, ישנה אמביוולנטיות, מחירים לעומת תועלות, נזקים לעומת רווחים. מכור הפונה לטיפול בהתמכרויות הינו אדם המבקש, אולי באופן לא מודע, להציף את השיח הפנימי המתחולל בתוכו, שיח בעד ונגד שינוי. גישה זו תזמין את המכור להעמיק ולברר את סיפור התמכרותו תוך שימת לב לתנועה המנוגדת ולחזק את הקול בעד השינוי.

  טיפול קוגניטיבי התנהגותי – טיפול בגישה מכוון לזיהוי דפוסי חשיבה וטריגרים העומדים בבסיס ההתמכרות ופיתוח כלים ואסטרטגיות להתמודדות ובכך להגביר את תחושת המסוגלות והיכולת. פעמים רבות ישנן תפיסות יסוד שליליות העומדות בבסיס התמכרות וההתמכרות אמורה באופן מוצהר או לא לספק מענה  לכך אך במקום זאת רק מגבירה זאת ויוצרת מעגל שלילי. גישה זו שואפת לשבור את המעגל על ידי זיהוי וניתוח מעמיק של תפיסות יסוד אלו, הצעה של תפיסות אלטרנטיביות, תרגול משותף של אסטרטגיות התמודדות ובניית כישורים לשימור השינוי. המיוחד בגישה זו הינה ההתבוננות על התהליך המלא של שינוי, החל מהרגע בו ישנה המחשבה על רצון או צורך בשינוי ועד למעידה או נסיגה העשויה להתרחש לאורך תהליך השינוי.

  טיפול בהתמכרויות לסמים

  ולסיכום

  הרצון להיגמל הינו הצעד הראשון בתהליך השינוי הכרוך בגמילה. כאמור, ישנן שיטות טיפול רבות והמחקר אודותיהן נמצא בעיצומו. לעיתים, מגוון האפשרויות השונות לגמילה מסמים עשוי להיות מציף ומבלבל. אם אתם שם, תוהים מה נכון עבורכם, מתלבטים ומהססים, זכרו כי לקשר שלכם עם אנשי המקצוע משמעות מיוחדת.  זהו הקשר המאפשר לכם להעז להיחשף גם בתקווה, בציפייה וגם בחשש ובאכזבה, להעז לגעת בכאב הקיים בהתמכרות לתרופות , בכאב שמניע את התמכרות אבל בעיקר זהו הקשר שיאפשר להחזיק את הכול יחד ולדעת שזה אפשרי.

  אנחנו כאן למענך…
  החופש מהתמכרות יכול להתחיל היום!
  לקבלת פרטים נוספים
  באופן דיסקרטי 058-712-4-712‬